USA vyčkávají se zásahem v Bosně

USA vyčkávají se zásahem v Bosně zdroj: Girls-empowerment.com

10. 5. 2012, 19:00 | Jakub Hájek

stalo se 10. května 1993 90. léta

Washington – Americký prezident Bill Clinton se zřejmě rozhodl zaujmout v řešení bosenské krize vyčkávací postoj, když se mu nepodažilo dohodnout se s evropskými spojenci na ráznějších vojenských krocích proti bosenským Srbům.

Svou hru o čas zdůvodnil vyložením „Miloševičovy karty“, jež mu má poskytnout důkaz, zda to srbský prezident myslí s uplatněním přísného embarga, které vyhlásil minulý čtvrtek vůči bosenským Srbům, vážně. Způsob pověřování „upřímnosti“ Miloševičova embarga se má opírat o monitorovací prostčedky OSN, které jsou již v činnosti na makedonských hranicích.

Vynucené vyčkávání USA není podle informací z Bílého domu časově omezeno. To je v rozporu s původním očekáváním, že prezident Clinton přistoupí k rozhodnutí inhned po Christopherově návratu ze starého kontinentu. Nápadná je rovněž změna amerického postoje vůči srbskému prezidentovi, jenž byl ještě minulého prosince z úst tehdejšího ministra zahraničí USA Lawrence Eagleburgera označen za „válečného zločince“.

Pro záchranu tváře neopomněl mlučí Bíého domu v sobotu zdůraznit, že o vojensjých opatřeních “se nepřestalo uvažovat” a že zkouška Miloševičovy opravdovosti není náhražkou případných následných vojenských akcí.

„Prezident“ tzv. Republiky srbské (Bosna a Hercegovina) Radovan Karadžič vyzval Spojené státy, aby nezasahovaly do konfliktu v Bosně ani v případě, kdyby se bosenští Srbové v nadcházejícím referendu vyslovili proti přijetí Vance-Owenova mírového plánu. V rozhovoru pro americkou televizní stanici CNN vysílaném v noci na včerejšek konstatoval, že plán je “velmi špatný a není životaschopný” a s Srbové by jeho přijetím “spáchali sebevradu”.

Zdroj: MF Dnes, 10. května 1993, str. 1

Témata: Bill Clinton, Bosna a Hercegovina, osn, Slobodan Milošević, válka

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Neděle 5. 7. 2020, včera měl(a) svátek Prokop

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt