V Babím Jaru u Kyjeva nacisté za dva dny povraždili přes 33 tisíc Židů

V Babím Jaru u Kyjeva nacisté za dva dny povraždili přes 33 tisíc Židů zdroj: CT24.cz

30. 9. 2012, 17:58 | Martina Sotáková

stalo se 30. září 1941 ½ 20. stol.

Kyjev – Před 10 dny byl Kyjev dobyt nacisty. Včera se v hlavním městě objevily plakáty s vyhláškou v němčině, ruštině a ukrajinštině:

„Všichni Židé města Kyjeva a jeho okolí jsou povinni dostavit se v pondělí dne 29. září 1941 v 8 hodin ráno na roh Melnikovové a Doktěrivské ulice (u hřbitovů). Vezmou si s sebou své dokumenty, peníze a cennosti, dále teplé oblečení, spodní prádlo atd.

Kdo z Židů neuposlechne tohoto rozkazu a bude přistižen na jiném místě, bude zastřelen. Kdo z občanů vnikne do prázdných židovských bytů s úmyslem krást, bude zastřelen.“

Po městě se okamžitě začala šířit zvěst o přesídlení Židů, kteří se shromažďují podle pokynů ve vyhlášce. Celou akci naplánoval Obergruppenführer Friedrich Jeckeln, vrchní velitel SS a policie na Ukrajině právě na židovský svátek Jom Kipur (Den smíření). Byl vydán rozkaz, podle něhož mělo být na likvidaci Židů připraveno 100 000 nábojů, zhruba dva na každou osobu. To vše se mělo uskutečnit v rokli Babí Jar, nacházející se tři kilometry od Kyjeva.

Lidé jsou od včerejšího dne odvlékáni do rokle. Přítomné je zde Sonderkommando 4a, kterému velí Standartenführer Paul Blobel, dva oddíly policejního praporu Jih a ukrajinská milice. Poté, co se Židé dostaví na místo, jsou rozděleni do skupin podle pohlaví po 30-40 osobách.

Musí odložit své osobní věci. Personál štábu Einsatzgruppe C odebírá cennosti a osobní dokumenty. Ty  rovnou trhá a hází na hromadu. Malé skupiny postupují koridorem vojáků se psy. V momentě kdy dojdou na prostranství, které je obklopeno ukrajinskou milicí, musí se svléknout donaha. Pokud neuposlechnou, jsou zkopáni a zbiti.

Lidé musí sestoupit přímo do rokle, která je v těchto chvílích plná mrtvých těl. Každý nově příchozí musí ulehnout obličejem k „zemi“ na mrtvé, poté jsou popravčí četou střeleni do zátylku.

Není rozdílu, ženy, muži, mezi nimi děti i starci. Není možné víc vypovědět o hrůzách, které se v Babím Jaru dějí. Těžko uvěřitelné množství nahých mrtvých těl, neustálý křik a naprosté zoufalství.

Křištálová kouleVěštecká koule

Celkem bude ve dnech 29.9. a 30.9. zavražděno 33 771 osob. Bude to první masová vražda uskutečněná v tak krátké době v takovém rozsahu. Zároveň bude masakr v Babím Jaru sloužit jako ověření toho, zda se dá tak velká akce utajit. Většina obyvatel Kyjeva si bude myslet, že Židé byli deportováni.

Stane se ovšem neočekávaná věc. Muži z popravčí čety budou mít psychické problémy a neunesou tíhu svého počínání. I když byli zvyklí zabíjet nepřátele na frontě, zde jsou postaveni do situace, kdy musí zabíjet starce, ženy i děti. Nacisté se po tomto masakru začnou zabývat otázkou, jak provádět masovou likvidaci anonymně, ekonomicky a efektivně. Tak vzniknou plynové komory.

Z celkového počtu přežije necelých 30 osob, mezi nimi kyjevská herečka Dina Proničevová, která masakr popsala následovně: “Lidé zešedivěli během pár vteřin, matky přicházely o rozum, když jim nacisté vytrhávali nemluvňata z náruče a házeli je za násep z písku. Nahé lidi seřadili v zástupech po dvou či třech a odváděli je za hráz z písku. Lidé se odtud nevraceli,”

Okupace Kyjeva bude trvat 100 týdnů a Babí Jar se stane místem ještě dalších vražd – bude zastřeleno zhruba 60 000 Židů, Romů, Ukrajinců, Rusů, partyzánů, psychicky nemocných a  válečných zajatců. V kyjevské čtvrti Syrec bude zřízen tábor smrti. Celkem zde zahyne asi 200 000 osob.

Po válce odmítne sovětské vedení přiznat židovský charakter masakru. Na místě tragédie bude vybudována přehrada, která se roku 1961 protrhne a bahno zaplaví severní část Kyjeva. Znovu obnovena nebude a vznikne zde park. Tato událost přispěje k tomu, že se o Babím Jaru začne mluvit.

Snahy o vybudování památníku mnohokrát ztroskotají. V roce 1976 bude postaven pomník obětem, který bude věnován “sovětským lidem, zajatcům a vojákům sovětské armády”. První symbolický pomník postaví židovským obětem právě v roce 1961 básník Jevgenij Jevtušenko básní Babí Jar. Dmitrij Šostakovič zkomponuje na základě této básně o rok později symfonii.

Až v roce 1991 zde bude vystavěn pomník a o 10 let později uctí památku popravených papež Jan Pavel II.

Roku 2009 kyjevské zastupitelství schválí, že se na místě masakru může postavit hotel pro fotbalové fanoušky, kteří přijedou na Euro 2012, což celosvětově pobouří židovskou obec..

Zdroj: www.holocaust.cz, www.ceskatelevize.cz, aktualne.centrum.cz forum.valka.cz, www.tyden.cz

Témata: Babí Jar, druhá světová válka, holocaust, masakr, masová vražda, SS, vražda, Židé

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Čtvrtek 15. 4. 2021, včera měl(a) svátek Vincenc

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt