V Barceloně byl otevřen největší fotbalový stadion v Evropě

V Barceloně byl otevřen největší fotbalový stadion v Evropě zdroj: FCBarcelona.com

24. 9. 2012, 21:08 | Jiřina Nováková

stalo se 24. září 1957 50. léta

Barcelona – Je postaven výhradně ze železa a betonu a dosahuje výšky 48 metrů. Plocha se rozprostírá na 55 tisících metrů čtverečních, o délce 250 metrů  a 220 metrů na šířku.

Na výstavbě fotbalového stadionu se podíleli celkem tři významní architekti. Francesc Mitjans Miró a Josep Soteras Mauri ve spolupráci s Lorenzem Garcíou Barbónem. Náklady na stavbu byly odhadnuty na 300 milionů peset a velkou část z této částky financovali fanoušci ze svých vlastních zdrojů. Stadion pojme 93 053 diváků.

Rudé právo, 20.září 1989,  str. 1

Křištálová kouleVěštecká koule

O 15 let později bude kapacita z důvodu konání Mistrovství světa navýšena na plných 120 tisíc. V roce 1990 kvůli novým stanovám FIFA bude kapacita zredukována na 99 tisíc. Mnohem později stadion pojme přesně 98 787 diváků a kolem roku 2000 se stane největším stadionem v Evropě. a domácím hřištěm klubu FC Barcelona.

Až do roku 2000 bude jeho jméno Estadi del FC Barcelona (Stadion FC Barcelona). Přehlasováním členů fan klubu budel však přejmenován na všeobecně používaný název Camp Nou.

Zdroj: Archiv.ucl.cas.cz

Témata: fotbal, stavba

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Středa 8. 7. 2020, včera měl(a) svátek Bohuslava

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt