V Cannes nechtějí naše filmy, vyměšování v západoněmeckých „dílech“ jim ale nevadí

V Cannes nechtějí naše filmy, vyměšování v západoněmeckých „dílech“ jim ale nevadí zdroj: Pulsamerica.co.uk

27. 5. 2013, 22:36 | Jaroslav Srna

stalo se 27. května 1977 70. léta

Cannes – V jihofrancouzských lázních Cannes právě probíhal třicátý mezinárodní filmový festival.

A jako v posledních letech opět bez naší účasti. Že bychom neměli po loňském docela pěkně úrodném roce co nabídnout? Ale jistěže jsme měli a máme. Jenomže vedení festivalu v čele s panem Bessym usoudilo, že například Herzův překrásný film Den pro mou lásku „nesplňuje umělecké požadavky“ jejich festivalu.

Nu co, jiný kraj, jiný mrav i nemrav. Panu Bessymu se zřejmě víc líbí filmy, v nichž krev stříká po plátně, v nichž se v detailech zachycuje „tvůrčí akt“ lidského vyměšování, jak tomu bylo například loni v západoněmeckém a navíc odměněném „díle“.

Naše filmy mu nejdou pod nos. Jak je, prosím vás, také promítat? Ještě by nakonec, nedej pámbu, mohly získat třebas nějakou cenu. A kde by potom byla ona teorie o umrtvené kultuře v socialistickém Československu?

Pravda, canneský festival si ve své protičeskoslovenské politice už udělal krásnou ostudu, když jím odmítnutý fim byl potom za pár dní později vyznamená v San Sebastianu, ne tak daleko od Cannes. Letos se to může docela snadno připomenout zase jinak.

Pravda, Canneský festival je ve svých kritériích přinejmenším svérázný. Pamatujeme ještě dobře, jak tam odmítli nádherný sovětský film Sergeje Bondarčuka podle Solochovovy povídky Osud člověka. Prý proto, aby se nějaký účastník festivalu nemohl cítit dotčen. Co kdyby tam byli včerejší esesáci, že?

Vedoucí představitelé francouzské kinematografie s touto canneskou diskriminací nesouhlasí, jak nás o tom ujistili letos v lednu při úspěšném týdnu našich filmů v Paříži. Ale co zmohou proti oné dolarové takydemonstraci, podle níž má pan Bessy v Cannes právo veta?

Je zřejmé, že tento nevraživý a zcela nespravedlivý postup vedení canneského festivalu kontrastuje naprosto se závěry z Helsinek. Nu, my budeme dál vítat francouzské filmy u nás jak v Karlových Varech na festivalu, tak v kinech. Závěry si udělá každý soudný člověk sám.

Zdroj: archiv.ucl.cas.cz

Témata: festival, film, Rudé Právo

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

 • Nema smysl se nad

  gpoint, 28. 5. 2013 6:24

  Reagovat

  Nema smysl se nad tim zamyslet… Napada me analogie s Ceskym lvem: Parta kamaradu ocenuje a oslavuje sebe sama. Dle algoritmu cim vic obrizky, tim vic Cesky lev…

  • ..asi to byl

   Josefina, 1. 6. 2013 21:40

   Reagovat

   ..asi to byl “demokrat” jako ti nasi soucasni zlodeji u moci…s temi Zajordanskymi Slovany mate pravdu…

 • Asi měl kritik rád

  Autor, 26. 8. 2014 13:12

  Reagovat

  Asi měl kritik rád naturalismus. Nebo se bál, že by ohrozil demokracii tím, že by odměnil film z “cenzurované” země.

Pátek 16. 4. 2021, včera měl(a) svátek Anastázie

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt