V Číně poprvé občanské průkazy

V Číně poprvé občanské průkazy zdroj: Chinadaily.com.cn

22. 9. 2012, 23:41 | Jiřina Nováková

stalo se 22. září 1989 80. léta

Peking – Poprvé od vzniku Čínské lidové republiky, musejí všichni Číňané, starší 16 let, předložit na požádání příslušníkům policie občanský průkaz.

Přesněji řečeno identifikační kartu. Občanský průkaz nevlastní ještě  28 % obyvatel země, žijících převážně na venkově v těžko dostupných oblastech.

Jde především o posílení bezpečnosti, pořádku a zákonnosti. Denně například přijíždí do Pekingu 700 000 až jeden milión Číňanů z jiných míst země. Nejčastěji rolníci, kteří buď hledají práci, nebo chtějí výhodněji prodat část své produkce na zdejších volných trzích. Zdaleka ne každý však k tomu má oficiální povolení.

Většina se nemůže prokázat ani povolením k dočasnému pobytu v metropoli. Povinnost neustále nosit občanský průkaz, jak naznačují zkušenosti prvních dnů, usnadňuje práci bezpečnostních a kontrolních orgánů.

Rudé právo, 20. září 1989,  str. 1

Zdroj: Archiv.ucl.cas.cz

Témata: Čína, občanský průkaz

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Sobota 18. 1. 2020, včera měl(a) svátek Drahoslav

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt