V Halifaxském přístavu došlo k ničivé explozi

V Halifaxském přístavu došlo k ničivé explozi zdroj: MysteriesofCanada.com

6. 12. 2010, 13:12 | Matěj Malecha

stalo se 6. prosince 1917 ½ 20. stol.

Halifax – Dnes ráno došlo k tragické srážce dvou lodí, kvůli povaze nákladu jedné z nich došlo k ničivému výbuchu. Výbuch si vyžádal přes tisíc mrtvých a několik tisíc zraněných.

Celé katastrofě předcházely zmatečné manévry dvou lodí – Imo a Mont Blanc. Kvůli nepřehledné situaci došlo před devátou hodinou ke srážce, kdy Imo vrazil do Mont Blancu. Ten na palubě vezl 2 400 tun výbušnin. Následkem srážky začaly tyto látky hořet.

K požáru lodě byli přivoláni hasiči, kteří se snažili požár uhasit. Pomáhaly také lodě Stella Maris, HMCS Niobe a HMS Hightflyer. Bohužel, bezvýsledně. Chvíli po deváté hodině došlo k výbuchu Mont Blancu. Exploze byla neuvěřitelně silná. Žhavá koule roztavila loď a následně ji rozmetala v okruhu několika kilometrů. Síla exploze vzedmula vodu a poslala na Halifax 18 metrů vysokou přílivovou vlnu doprovázenou silnou tlakovou vlnou. Voda smetla pobřežní části Halifaxu, tlaková vlna postupovala dál a byla citelná i v okolních vsích, kde vyrážela okna. Následně se na Halifax a jeho okolí začaly snášet saze z nespáleného uhlí Mont Blancu. Taktéž započaly požáry, které se začaly šířit městem.

Halifaxský hasičský sbor nestíhal hasit všechny požáry, a tak byly přizvány jednotky z okolí. Ti však nemohli použít vlastní hadice, neboť používají jiné závity.

V současné chvíli je asi 30 000 lidí bez střechy nad hlavou. Poškozena je velká část města, málokterý dům je netknutý.

Nemocnice začínají být přeplněné a je nedostatek lékařů. Pomoc zatím vyslal zejména stát Massachusetts.

Křištálová kouleVěštecká koule

Tento výbuch bude nejsilnějším výbuchem světa až do odpálení první atomové bomby. Poté bude považován za nejničivější a nejsilnější nejaderný výbuch.

Zdroj: Wikipedia.org

Témata: exploze, lodě

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

 • Slušná pecka - skleničky

  Radovan Bušil, 6. 12. 2010 17:49

  Reagovat

  Slušná pecka – skleničky mi skákali v kredenci..

  • Tak to si nejspíše

   Matěj Malecha, 6. 12. 2010 17:53

   Reagovat

   Tak to si nejspíše z oblasti kolem Truro či New Glasgow … ;-)

Pátek 17. 1. 2020, včera měl(a) svátek Ctirad

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt