V koncentračním táboře Osvětim – Březinka byla naposledy použita plynová komora.

V koncentračním táboře Osvětim – Březinka byla naposledy použita plynová komora. zdroj: Valka.cz

28. 11. 2012, 20:03 | Martina Sotáková

stalo se 28. listopadu 1944 ½ 20. stol.

Osvětim – V Osvětimi fungovalo Krematorium I od srpna 1940. V létě 1941 dostal velitel tábora Rudolf Höß příkaz od Heinricha Himmlera vybudovat centrum masového vraždění Židů, Romů, asociálů a politických odpůrců. Účinky Cyklonu B zde byly poprvé vyzkoušeny 3. září 1941 na 600 sovětských zajatcích a 250 polských vězních.

K tomuto účelu byla postavena první plynová komora čistě pro vyhlazovací účely. Cyklon B byl do komory vhazován otvory ve stropě. Postupně se přestala používat a nahradily ji plynové komory v Osvětimi – Březince.

Krematorium II a III, Osvětim – Březinka

Krematorium II je v provozu od března 1943 a krematorium III od července 1943. Každá budova krematoria má jeden komín a dvě podzemní komory.

Ta první slouží k vysvlečení osob, někdy také jako skladiště mrtvol a rozlohu má zhruba 280 m2. Je vybílena a uprostřed se tyčí čtyři betonové pilíře. Kolem zdí jsou rozestavěny lavice, nad kterými jsou umístěny věšáky s čísly. Nesmíme zapomenout ani na tabule se zněním: ZACHOVEJTE KLID a UDRŽUJTE POŘÁDEK A ČISTOTU. Dále směrové šipky DEZINFEKCE a KOUPELNA.

Druhá je již samotnou plynovou komorou, která na první pohled vypadá jako společná koupelna. Ve stropě jsou umístěny sprchy, po stranách vodovodní kohouty. Uprostřed dva železné pilíře, které tvoří speciální drátěná klec a ústí na povrch. Jimi je vsypáván Cyklon B. Do každé plynové komory se vejde najednou až 3000 osob.

Nachází se zde také výtah, kterým jsou mrtvoly dopravovány do spaloven. Ty najdeme v přízemí a jsou vybaveny 15 cihlovými pecemi, které pojmou až 3 mrtvá těla naráz a jsou uzavřeny těžkými litinovými dveřmi. Jsou schopny spálit denně až 1440 obětí.

Na mrtvoly, dopravené výtahem do krematoria, čekají čtyři Sonderkommanda (oddíly vězňů určených pro práci v plynových komorách a při spalování mrtvol). První sundavá prsteny, druhé stříhá vlasy, třetí trhá zlaté zuby a čtvrté vhazuje oběti do pecí.

V budově II se nachází laboratoř, kde se konají různé lékařské experimenty a pitvy. Působí zde doktor Mengele a má k dispozici nejmodernější vybavení. Dále zde najdeme popravčí síň, strojovnu, umývárny a místnosti, kde se ženám sříhají vlasy. V budově III je místnost pro tavení zubního zlata, které je následně posíláno do Říšské banky.

Vedle krematorií jsou vykopány jámy, do kterých se vysypává popel spálených lidských těl.

Krematorium IV a V, Osvětim – Březinka

Krematorium IV bylo zprovozněno v březnu 1943 a shořelo po povstání Sonderkommanda letos 7. října.  Přízemní budova se strmou střechou a dvěma komíny měla tři plynové komory nad zemí, které byly schopny pojmout 2000 osob a 8 pecí, které spálily až 770 těl denně. Cyklon B se vhazoval do komor okénky ve zdi. Krematorium V má stejné parametry a dodnes bylo v provozu.

V blízkosti Krematoria IV, se také nachází kremační jámy, které jsou používány v momentě, kdy krematoria nestíhají spalovat množství těl. Do asi 100 metrů dlouhé jámy členové Sonderkommanda vrství těla spolu s hořlavým materiálem. Kapacita je zhruba 20 000 těl denně.

Popravy v plynových komorách

Když přijel transport na táborovou rampu v Osvětimi, byla nejprve provedena selekce dle pohlaví. Poté byli příchozí rozděleni na práceschopné a odsouzené k smrti. Ti byli následně nákladními auty převezeni do Březinky. Opět rozděleni dle pohlaví a odvedeni do svlékárny, kde se museli svléct do naha a zároveň odevzdat veškeré cennosti. Následně byli vehnáni do plynových komor. Po vhození krystalů Cyklonu B nastala smrt udušením do deseti minut.

Když vězni ze Sonderkommanda, kteří měli tuto strašlivou práci na starost, otevřeli zadní dveře komory, mrtvoly namačkané u vchodu vypadávaly ven. Měly rozdrásanou kůži, zaťaté pěsti. Malé děti, které ležely nejníž a nejednou ještě žily, byly esesáky okamžitě zastřeleny.

Cyklon B

Cyklon B, insekticid chemického koncernu IG Farben, je granulovaná křemelina nasycená kyanovodíkem, který se po otevření obalu samovolně uvolňuje při styku se vzduchem. Tuto technologii přivedl na svět německý chemik Fritz Haber, původem Žid, který v době pronásledování musel z Německa uprchnout.

V době první světové války se Cyklon B používal jako prostředek pro odvšivování uniforem a spodního prádla vojáků. V rámci Operace Reinhard se začalo s testováním Cyklonu B, který byl již zbaven zápachu, na lidech v koncentračních táborech. Oficiálně byl dovážen do táborů pod záminkou odvšivování oděvů a zamezení tyfové epidemie. Prvním pokusným transportem bylo 250 romských dětí z Brna počátkem roku 1940 v táboře Buchenwald.

 

Křištálová kouleVěštecká koule

Alfred Wetzler a Walter Rosenberg (Rudolf Vrba), nejznámnější vězni, kteří utekli z Osvětimi na Slovensko, informovali místní židovské vedení a jeho prostřednictvím celý svět o osvětimských hrůzách. 7. října 1944 došlo v Březince k povstání Sonderkommanda. Podařilo se částečně zničit Krematorium IV pomocí trhavinových náloží.Všichni povstalci zahynuli, včetně vězeňkyn ze ženského tábora, které jim pomáhaly.

Následně budou na Himmlerův rozkaz plynové komory a krematoria zničeny, aby byly zahlazeny stopy po masovém vraždění. Krematorium I bude přestavěno na protiletecký bunkr. S postupem sovětských vojsk začne na počátku roku 1945 vyklízení tábora a 18. ledna zahájena evakuace. 58 tisíc vězňů bude vyhnáno na pochody smrti, v mrazu a ve sněhu. Kdo nebude moci v pochodu pokračovat, bude zastřelen. Většina vězňů zahyne.

27. ledna 1945 vstoupí do tábora Rudá armáda (60. armáda 1. Ukrajinského frontu). Nalezne zde 7650 vězňů a v táborových skladech téměř 8 tun lidských vlasů, přes milion pánských obleků a dámských šatů, hromady brýlí, protéz, prádla, bot, kufrů a dětských hraček.

Kyanovodík nebyl jako první použit v nacistických plynových komorách, ale v nevadské státní věznici v Carson City již v roce 1924. Je vyvíjen chemickou reakcí kyanidu sodného s kyselinou sírovou.V rozmezí let 1930 až 1999 bude touto látkou usmrceno v severoamerických věznicích 936 vězňů. Posledním vězněm popraveným v plynové komoře bude Walter LeGrand v Arizoně.

 

Zdroj: osvetim.valka.cz, slovanskamohyla.wz.cz, www.osvetim-auschwitz.estranky.cz, www.fragmenty.cz, wikipedia.org, holocaust.cz, vtm.e15.cz, www.sds.cz

Témata: Březinka, Cyklon B, koncentrační tábor, krematorium, Osvětim, plynová komora

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Sobota 31. 10. 2020, včera měl(a) svátek Tadeáš

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt