V koncentračním táboře Treblinka vypuklo povstání

V koncentračním táboře Treblinka vypuklo povstání zdroj: Ceskatelevize.cz

2. 8. 2012, 15:16 | Martina Sotáková

stalo se 2. srpna 1943 ½ 20. stol.

Treblinka – Dnes ve 14:00 vypuklo v koncentračním táboře Treblinka dlouho plánované povstání vězňů. Bylo připravováno členy podzemního hnutí – Organizačním výborem. Vedení odboje převzal bývalý důstojník československé armády Zelo Bloch.

Každá skupina vězňů, podílející se na povstání, měla svůj úkol. Nejprve se především muselo zjistit, kdo donáší esesákům. Poté byl plán následující:  zmocnit se zbraní,  ty rozdat ostatním vězňům, převrat zahájit explozí granátu, následně napadnout esesáky, strážné a budovy, přerušit telefonní vedení, zničit plynové komory a nakonec hromadný útěk.

Po likvidaci Varšavského ghetta v dubnu a květnu 1943 přestaly transporty nových vězňů. Konec tábora se blíží, a tak členové odboje naplánovali v červenci 1943 detaily.

Povstání vypuklo dle plánu ve 14:00. Vězni pronikli do skladiště, ukradli granáty, zbraně a munici, které propašovali k ostatním vězňům. V 15:30 byl ovšem pečlivě připravený plán narušen. SS-Oberscharführer Fritz Küttner alias Kiwe byl pozván do baráku k jednomu z informátorů. Když ho opustil, nalezl na dvoře u jednoho z vězňů větší obnos peněz, které měl připraveny k útěku.

Bylo rozhodnuto. Vzpoura musí začít okamžitě. Stalo se tak v 16:00, kdy jeden z vězňů zastřelil právě zmíněného Küttnera. Bloch pálil na strážní věž, vězňům se také podařilo zapálit budovy a nádrž s benzínem.

Plameny se rychle šíří.  Nastal zmatek, je zničeno oplocení a zátarasy, vězni prchají do bažinatých lesů. Někteří se snaží dosat ven přes ostnaté dráty, strážní na věžích na ně střílí z kulometů.

Plynové komory se zničit nepodařilo ani převzít velení nad táborem. Kolika povstalcům se podařilo uniknout prozatím není známo. Ztráty na německé straně jsou zatím minimální. Zničení telefonního vedení se nezdařilo, a tak z okolních měst míří do tábora posily, uprchlíky střílí bez váhání.

Křištálová kouleVěštecká koule

Asi 350 vězňů bude zabito při vzpouře nebo při pokusu o útěk. Stejnému počtu se podaří uniknout, z nichž asi 100 vězňů se zachrání, zbytek bude chycen a postřílen.

Poslední akcí Treblinky bude zplynování dvou velkých transportů bialystockých Židů ve dnech 18. a 19. srpna 1943.

100 vězňů, kteří byli chyceni uvnitř tábora během vzpoury, bude nuceno zahladit všechny stopy po vraždění v táboře a následně rovněž zastřeleno. Poté zde bude postaven statek  z cihel plynových komor.

Z transportů, které do Treblinky přijížděly, bylo vybráno vždy jen několik osob na práci dělníka, kteří  zajišťovali chod plynových komor a pohřbívání těl, třídili cennosti a oblečení. Ti ostatní šli ihned na smrt.

Žádné baráky, těžká práce, pouze továrna na smrt, ve které bylo v provozu 13 plynových komor, téměř každá s kapacitou 1000 – 2000 osob za hodinu.Celkem zde bude zavražděno odhadem 870 000 – 925 000 převážně Židů během pouhých 14 měsíců.

V letech 1959 – 1969 bude na místě tábora postaven památník v podobě hřbitova.

Richard Glazar, vězeň, kterému se z tábora smrti podaří uprchnout napíše knihu Treblinka, slovo jak z dětské říkanky, ve které velmi jasně popisuje události, které se odehrály: „O čtvrté hodině odpoledne, pod blankytně modrou oblohou, pod sálajícím sluncem a v dusivém vedru, které ještě zesilovalo dávivě nasládlý pach, tak příznačný pro Treblinku, vybuchl první granát, signál ke vzpouře. A pak vybuchly další granáty. A pak už letěly lahve naplněné benzinem proti barákům, proti ubikacím Ukrajinců a esesmanů. (…) K požáru tábora snad nejvíce přispěl výbuch, obrovský výbuch benzinového tanku. (…) Ať si nikdo nepředstavuje, že to byla vzpoura jako ve filmu. Byl to zoufalý pokus lidí zbavených téměř už všeho lidského učinit to, co by svět asi byl od nich očekával a co by snad jim byl neprominul, kdyby to byli neučinili. A byl to ten svět, od kterého se cítili naprosto opuštěni, který je skutečně opustil a který je vlastně vydal do záhuby.“

Zdroj: www.holocaust.cz, www.czech-press.cz, www.zpravy.idnes.cz, www.ushmm.org

Témata: druhá světová válka, holocaust, povstání, Treblinka, útěk, vězeň, vzpoura

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Čtvrtek 13. 8. 2020, včera měl(a) svátek Klára

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt