V Německu v noci proběhl pogrom, vyžádal si 91 mrtvých

V Německu v noci proběhl pogrom, vyžádal si 91 mrtvých zdroj: USHMM.org

10. 11. 2010, 8:52 | Václav Bešťák

stalo se 10. listopadu 1938 ½ 20. stol.

Berlín – Vztahy mezi Židy a nacistickým Německem, Rakouskem a Sudety se ještě více přiostřují. V noci ze včerejška na dnešek proběhl pogrom, při kterém bylo zavražděno bezmála 100 Židů a dalších 30 tisíc jich bylo internováno do koncentračních táborů.

Dnešní ráno se pro většinu Židů žijících na území Německa, Rakouska a Sudet rozhodně nedá označit za šťastné. Čekaly na ně totiž vypálené synagogy či zdevastované podniky a jejich zařízení. Jen do uzávěrky tohoto článku bylo nahlášeno takřka 7500 poničených obchodů. Za tímto běsněním údajně stojí především jednotky organizace Sturmabteilung.

Hovoří se, že během samotného pogromu bylo zabito 91 Židů, ale toto číslo nemusí být konečné. Na třicet tisíc Židů mělo být transportováno do koncentračních táborů v Dachau, Buchenwaldu a Sachsenhausenu.

K tomuto pogromu došlo pravděpodobně v návaznosti na událost ze 7. listopadu, kdy teprve sedmnáctiletý Žid Herschel Grünspan dvěma výstřely těžce zranil sekretáře na německém vyslanectví v Paříži Ernsta vom Ratha. Motivem činu byla snaha pomstít se za osud svých rodičů, kteří strávili v bídných podmínkách několik týdnů na hranicích. Ernst vom Rath včera večer v Paříži svým zraněním podlehl.

Včera v pozdních hodinách se také konalo setkání vysloužilých nacistických bojovníků s Adolfem Hitlerem. Po odchodu Hitlera vystoupil Goebbels a všechny spravil o úmrtí Ernsta von Ratha. Gobbels vyzval k pomstě, čehož se chopili již zmiňovaní členové organizace Sturmabteilung a další jiní funkcionáři, a začali útočit na židovské objekty.

Křištálová kouleVěštecká koule

Nacistické vedení bude později tvrdit, že pogrom nebyl nijak organizovaný a že Židé vyvolali spravedlivý hněv lidu. Židé budou muset uvést ulice do původního stavu a také jim bude přikázáno odstranění všech škod uvnitř objektů. Taktéž jim bude odmítnut nárok na peníze plynoucí z pojistky. Za dva dny se sejde porada, kde se pod vedením Hermanna Göringa rozhodne o uložení pokuty Židům ve výší jedné miliardy marek.

Tento pogrom vstoupí do historie pod názvem Křišťálová noc. Stane se také velmi důležitým mezníkem německých dějin, neboť bude znamenat úplné vyloučení Židů ze společnosti.

Zdroj: Wikipedia.org, Holocaust.cz

Témata: Adolf Hitler, masakr, nacismus, násilí, Židé

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Středa 14. 4. 2021, včera měl(a) svátek Aleš

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt