V Rusku padla vláda, Petrohradu se zmocnili bolševici

V Rusku padla vláda, Petrohradu se zmocnili bolševici zdroj: Timeinc.net

7. 11. 2012, 14:12 | Tadeáš Sedláček

stalo se 7. listopadu 1917 ½ 20. stol.

Petrohrad – Petrohrad a některá další velká ruská města nyní zažívají velice bouřlivé chvíle. Bolševická část ruských socialistů dnes totiž výstřelem z křižníku Aurora dala pokyn k odstartování státního převratu. Desítky, možná stovky ozbrojených dělníků či vojáků vtrhly na klíčová místa, ze kterých byli vyhnáni představitelé prozatímní vlády.

V Rusku totiž již od února letošního roku nevládne car, jehož režim de facto svrhla válka. Moci se chopil parlament v čele s Kerenským. Ten však chtěl dostát závazkům vůči spojencům ve světové válce, a tak válka proti Německu a Rakousku-Uhersku pokračovala. Přibližně v té době se však ze svého švýcarského exilu vrátil Lenin, který záhy své straně pomohl získat převahu v petrohradském sovětu. Ten dnes v podstatě vypověděl poslušnost režimu.

Bolševici vtrhli do Zimního paláce, někdejšího sídla cara a momentálního sídla Kerenského vlády, zde zatkli některé vládní představitele. Kerenský však uprchl za město a podle posledních zpráv shromažďuje věrné vojáky, se kterými hodlá dobýt město zpět.

Ve městě se po převratu konala schůzka petrohradského sovětu. Na něm menševici vyjádřili svůj nesouhlas s převratem a opustili jednání. Poté byla schválena Leninova tříbodová resoluce:

  1. Okamžité ukončení války, mír bez anexí
  2. Odevzdání pozemků sedlákům
  3. Úprava hospodářské krise

Podobně jako v Petrohradě, docházelo ke spontánním revolucím také v ostatních ruských městech, o nich bohužel nemáme tak detailní informace. Víme jen, že v Moskvě se tvrdě bojovalo. A také si troufáme odhadnout, že se v celém Rusku strhne občanská válka nevídaného rozsahu s nejistým výsledkem. O jejím průběhu vás jistě budeme informovat.

Křištálová kouleVěštecká koule

Říjnová revoluce odstartuje několikaletou občanskou válku mezi rudogvardějci (příznivci bolševiků) a bělogvardějci (příznivci starého režimu). Pro Rusko bude naprosto zničující, výsledkem bude hladomor v mnoha oblastech, miliony mrtvých civilistů a naprostá isolace Ruska na mezinárodní scéně. Válku však nakonec vyhrají komunisté, a tak bude umožněn vznik jedné z největších diktatur světa. Sovětský svaz, jak se bude nově vytvořený stát jmenovat, zanikne až na počátku devadesátých let dvacátého století.

Zdroj: cs.wikipedia.org

Témata: bolševismus, komunismus, Lenin, první světová válka, revoluce, Sovětský svaz

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Sobota 31. 10. 2020, včera měl(a) svátek Tadeáš

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt