V sibiřském Tomsku došlo v komplexu na výrobu plutonia k jaderné havárii

V sibiřském Tomsku došlo v komplexu na výrobu plutonia k jaderné havárii zdroj: Takepart.com

8. 4. 2013, 16:36 | Tomáš Starý

stalo se 8. dubna 1993 90. léta

Tomsk – K nejhorší jaderné havárii od černobylské katastrofy došlo v sobotu v utajovaném kombinátě na výrobu plutonia poblíž sibiřského Tomsku.

Při explozi kontejneru s jaderným odpadem byla zamořena oblast o rozloze více než 1000 hektarů.

Úroveň radioaktivního pozadí v okolí komplexu se pohybovala kolem 30-40 milirentgenů za hodinu, celkové znečištění v sanitárním pásmu o rozloze asi 1000 metrů čtverečních, z nějž havarijní čety od včerejška odstraňují sníh a zeminu, je zhruba tři curie, což je pětinásobek povolené hranice.

Ve vzdálenosti asi 10 km od kombinátu byly objeveny dvě plochy o rozloze asi 8 km čtverečních, kde kontaminace desetinásobně přesahuje povolenou hranici. Blízké obytné domy zasaženy nebyly.

Evakuace obyvatelstva ze zasažené oblasti není považována za nutnou; v době výbuchu foukal vítr, který odvál radioaktivní oblak mimo obydlenou oblast. Zvýšení radioaktivity nezaznamenaly ani monitorovací stanice ve Finsku a Švédsku, které jako první zjistily havárii v Černobylu v roce 1986. Tam tehdy dosahovala počáteční úroveň radioaktivního pozadí až 200 rentgenů v hodině.

Příčinou výbuchu pravděpodobně bylo smísení kyseliny dusičné s tekutými uranovými odpady v nádrži. Prudké zvýšení teploty vyvolalo přetlak, který kontejner uložený v zemi a zalitý betonem roztrhl. Exploze způsobila zkrat v elektrických rozvodech, jehož důsledkem byl požár.

Zdroj: MF Dnes, 8. dubna 1993, str. 1

Témata: exploze, plutonium, radioaktivita, Sibiř

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Středa 14. 4. 2021, včera měl(a) svátek Aleš

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt