V sovětském Černobylu explodoval reaktor jaderné elektrárny

V sovětském Černobylu explodoval reaktor jaderné elektrárny zdroj: Wikipedia.org

26. 4. 2011, 9:13 | prezdivka

stalo se 26. dubna 1986 80. léta

Černobyl, SSSR – Na území Sovětského svazu, respektive Ukrajiny, se stala havárie, která se dotýká celého světa.

Přesné okolnosti této tragédie jsou však zatím známy pouze nejvyšším politickým a vojenským špičkám země a lidem, kteří pracují na zmenšení dopadů této havárie. Jeden z reaktorů černobylské jaderné elektrárny totiž explodoval a široké okolí je velmi těžce kontaminováno.

Lze pouze odhadovat, jaké škody může tato havárie způsobit, ale vzhledem k totalitnímu přístupu vedení Sovětského svazu se můžeme obávat nejhoršího – zvýšení radiace na území Československé socialistické republiky.

Do několika hodin by měla začít evakuace, avšak podle všeho je riziko podceňováno a evakuační zóna bude příliš malá. Nezbývá než čekat, až následující dny ukáží, jaké rozměry tato katastrofa bude mít.

Křištálová kouleVěštecká koule

Evakuace obyvatel započala až 26 hodin poté, co se havárie odehrála, a i přesto byla její první vlna nedostačující. Až měsíc po havárii byla evakuační zóna rozšířena na 30 km okolo Černobylské elektrárny – to znamenalo přibližně 116 tisíc lidí.

Avšak ani to nebylo dostačující. Mnoho lidí zemřelo z toho důvodu, že nebyli evakuováni, či dokonce vůbec informováni o událostech.

Sovětská vláda se havárii snažila uchovat v tajnosti. Na celou záležitost se přišlo až tak, že v Norsku byly naměřeny hodnoty radiace nezvykle vysoké. Tím se celá záležitost prozradila.

Témata: exploze, katastrofa

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Pátek 14. 5. 2021, včera měl(a) svátek Servác

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt