V sovětském závodu Majak došlo k explozi a úniku radioaktivního materiálu

V sovětském závodu Majak došlo k explozi a úniku radioaktivního materiálu zdroj: Dissident-Media.org

29. 9. 2010, 10:20 | Zdeněk Moravec

stalo se 29. září 1957 50. léta

Kyštym, SSSR – V dnešních ranních hodinách došlo v Sovětském svazu k obrovské havárii spojené s únikem radioaktivního materiálu. Neštěstí se odehrálo v kombinátu pro zpracování radioaktivních materiálů Majak v blízkosti Ozerska (Čeljabinská oblast). Podle dostupných informací selhalo chladící zařízení jednoho z kontejnerů, obsahujícího radioaktivní materiál.

Vlivem této poruchy došlo k rychlému přehřátí obsahu, které vedlo k destrukci zásobníku. 160 tun těžký betonový uzávěr kontejneru byl vystřelen do vzduchu a nebezpečný radioaktivní materiál unikl do ovzduší. Krátce po výbuchu bylo možné pozorovat vznik velkého radioaktivního mraku.

Křištálová kouleVěštecká koule

K evakuaci obyvatelstva z postižené oblasti dojde až týden po nehodě, protože sovětská vláda se snaží vše utajit. Kontaminována je půda v okolí kombinátu a řeka Teča. Radioaktivní mrak se dostane až do vzdálenosti 300-350 kilometrů od oblasti výbuchu. Plocha znečištěné oblasti bude několik set čtverečních kilometrů, oblast kontaminace bude označována jako východouralská radiační stopa. Na následky přímého ozáření radiací zemře přes 200 lidí. Během havárie a její následné likvidace bude ozářeno několik tisíc lidí.

Půjde o největší radioaktivní nehodu až do roku 1986, kdy dojde k Černobylské havárii.

Zdroj: Wikipedia.org

Témata: nehody, SSSR

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Pondělí 28. 9. 2020, včera měl(a) svátek Jonáš

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt