V Teutoburském lese byly tři legie pobity do posledního muže

V Teutoburském lese byly tři legie pobity do posledního muže zdroj: Wikipedia.org

11. 9. 2011, 11:27 | Michal Ozogán

stalo se 11. září 9 starší

Teutoburský les„Vare, Vare, vrať mi mé legie!“ křičí zoufale císař Augustus a mlátí hlavou do zdi poté, co se dozvěděl, že dvacet tisíc jeho legionářů bylo pobito v jediné bitvě. Už nyní to označil za největší tragédii svého života. Takovou ránu Římská říše už dlouho nepamatuje. Od dnešního dne se po slovech „11 září“ každému vybaví zkáza v Teutoburském lese.

Římané již dlouho postupují až za břehy Rýna snažíc se hranice říše posunout až k Dunaji. Odbojní Germáni jsou ale větší oříšek, než si původně mysleli. Nemají sílu jen ve svalech a své zuřivosti. Dokážou velmi schopně používat i hlavu, protože zkáza v Teutoburském lese nebyla čestná bitva, ale zákeřná léčka. Cheruský náčelník Arminius zavedl velitele Quintilia Vara s jeho třemi legiemi do neprostupných bažin, aby je tam zanechal na pospas agresivním Germánům.

Římané jsou zvyklí bojovat na otevřených pláních za dobrého počasí, ale nyní je zastihla nebývale silná bouře. Jejich těžká výzbroj nasákla vodu a táhla je k zemi, zatímco se museli brodit bažinami. Tři dny se snažili před krvežíznivými Germány prchnout. Ti na ně ale neustále doráželi a legionářů ubývalo. K barbarům se navíc připojovali další a další kmeny. Naději nakonec ztratil i velitel Quintilius Varus, který se svými důstojníky spáchal sebevraždu. Poslední zbytky Římanů se rozprchly a nastala opravdová jatka.

11. září Teutoburský les pohřbil celé tři legie během pouhopouhých tří dnů. Toto datum si budou Římané připomínat až do konce svých dní.

Zdroj: Wikipedia.org, Scienceworld.cz, Antika.avonet.cz

Témata: bitvy

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

  • Ach ty přechodníky :-(.

    jj, 2. 4. 2013 22:09

    Reagovat

    Ach ty přechodníky :-(. Nikoliv “Římané … postupují … snažíc se”, ale “… snažíce se …”

Čtvrtek 6. 8. 2020, včera měl(a) svátek Kristián

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt