V USA byla zatčena Rosa Parksová, bojovnice za práva černochů

V USA byla zatčena Rosa Parksová, bojovnice za práva černochů zdroj: Mindfully.org

1. 12. 2010, 10:03 | Petr Král

stalo se 1. prosince 1955 50. léta

Montgomery, Alabama, USA – Dnes byla na jihu USA ve městě Montgomery zatčena bojovnice za práva černochů Rosa Lee Parks. Odmítla přenechat své místo k sezení v autobuse bělochovi.

Její zatčení vyvolalo vlnu nevole a zároveň vzniklo hnutí za zrovnoprávnění černých obyvatel USA. Parksová se od dnešního dne stala symbolem pro boj amerických černochů za jejich práva.

Případ Parksové vychází ze zákona, který v Montgomery (stát Alabama) platí. Jím je určeno že v přední části mohou sedět jen běloši a od střední části tzv. barevní. Pokud si tam však chce sednout jediný běloch, tak musí uvolnit celou řadu a právě zde je kámen úrazu, Parksová to odmítla a byla přivolána policie, která jí udělila pokutu ve výši 14 dolarů.

Další reakcí na zatčení Parksové je bojkot autobusové dopravy a s ním sympatizují i černí taxikáři, kteří své soukmernovce vozí za symbolickou cenu 10 centů (stejně stála i autobusová jízdenka).

Křištálová kouleVěštecká koule

Rasová segregace v alabamském Montgomery měla dohru až u soudu. Rozhodnutím federálního soudu ze dne 19. června 1956 byla politika rasové segregace označena za protiústavní. Zástupci města Montgomery se okamžitě odvolali. Rasová diskriminace byla ve městě ještě zesílena.

Teprve rozsudek Nejvyššího soudu prohlásil segregaci a diksriminaci v autobusech za ilegální a protiústavní. Parksová a její manžel ztratili zaměstnání, po velkém množství hrozeb se její manžel nervově zhroutil. Proto se roku 1957 odstěhovali do Detroitu, kde však i nadále zůstali aktivní v hnutí za občanská práva.

Zdroj: Wikipedia.org

Témata: autobus, lidská práva, USA, zatčení

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Sobota 31. 10. 2020, včera měl(a) svátek Tadeáš

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt