V USA končí prohibice alkoholu, zákaz vedl k větší zločinnosti i alkoholismu

V USA končí prohibice alkoholu, zákaz vedl k větší zločinnosti i alkoholismu zdroj: Wordpress.com

5. 12. 2010, 19:58 | Jakub Hájek

stalo se 5. prosince 1933 ½ 20. stol.

Salt Lake City, Utah, USA – Po třinácti letech platnosti tzv. Volsteadova zákona dnešním dnem končí prohibice alkoholu v USA.

Od nynějška si tak mohou Američané legálně zakoupit a požít nápoj s více než 0,5 % alkoholu. Za ukončení prohibice mohou poděkovat státu Utah, který přijal 22. dodatek k ústavě, čímž bylo překročeno kvórum 75% států.

„Volsteadův“ zákon zavádějící v USA celonárodní prohibici byl přijat 28. září 1919 na návrh člena Sněmovny reprezentantů A. J. Volsteada, a to i přes prezidentské veto. 29. ledna 1920 se stal 18. dodatkem k ústavě USA. Přesné znění dodatku je:

„Rok po ratifikaci tohoto článku se zakazuje výroba, prodej nebo doprava omamných nápojů, jejich dovoz a vývoz s clem jejich použití na území Spojených států a všech územích podléhajících jejich jurisdikci.“

Tento zákon byl přijat na základě tlaku Svazu křesťanských žen a jiných lobbistických skupin, které už před světovou válkou požadovaly úplný zákaz pití a distribuce alkoholu. Podle nich je alkohol droga, která ničí rodinný život a vede ke zločinnosti.

Účinek zákona byl ale přesně opačný – místo snížení zločinnosti a abstinence se začalo pít ještě víc a zločinnost narůstala nevídaným tempem. Prohibice vedla ke vzniku různých gangů zabývající se pašováním alkoholu do USA. Lidé začali pít prakticky všechno, o čem se domnívali, že obsahuje alkohol, což mělo za následek mnoho zbytečných otrav alkoholem.

V současné době existuje v USA 3× víc tajných barů než před prohibicí. Všichni víme, že alkohol je droga, a to velmi nebezpečná. Ale sami Američané se přesvědčili, že úplným zákazem cesta nevede. Důležitá je prevence a informovanost občanů, aby každý věděl, jaké potíže a nemoci způsobuje pití alkoholu. Nyní se nabízí otázka, zda se podobně nepostavit k zákazu i jiných drog.

Zdroj: Wikipedia.org, Cojeco.cz

Témata: alkohol, drogy, prohibice v USA, USA, zákon

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

  • "Za ukončení prohibice mohou

    Dano, 5. 12. 2014 17:42

    Reagovat

    “Za ukončení prohibice mohou poděkovat státu Utah, který přijal 22. dodatek k ústavě, čímž bylo překročeno kvórum 75% států.”

    Chyba, bol to 21. dodatok.

Neděle 5. 4. 2020, včera měl(a) svátek Ivana

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt