V USA přichází na pulty obchodů novinka, pivo v plechovce

V USA přichází na pulty obchodů novinka, pivo v plechovce zdroj: DailyHistory.net

24. 1. 2011, 12:13 | Jakub Hájek

stalo se 24. ledna 1935 ½ 20. stol.

Richmond, Virginie – Na pultech obchodů v americkém Richmondu se dnes objevila revoluční novinka – pivo prodávané v plechovce. S tímto a netradičním balením zlatavého moku přichází na trh malý regionální pivovar Krueger Beer. Velké pivovary zatím zřejmě vyčkávají, jak se novinka uchytí a podle toho zareagují.

Mluvčí pivovarnického gigantu Anheuser-Bush Paul Shanahan nám potvrdil, že panovala obava, že tato revoluční změna poškodí reputaci firmy.

„Zákazníci bývají v tomto ohledu velmi konzervativní a na jakoukoliv změnu – i co se týká obalu – , reagují většinou negativně. Naše společnost, a myslím že i ostatní velcí konkurenti, se proto rozhodla zatím vyčkávat a sledovat situaci na trhu. V případě že se tomu malému regionálnímu pivovaru podaří s plechovkami uspět, zřejmě se i naše společnost pustí do prodeje plechovkového piva, “ sdělil Neaktualitám Shanahan.

Náš zahraniční zpravodaj se vydal do Richmondu ve Virginii, aby zjistil, jak zákazníci reagují na pivo v plechovce:

„Plechovkové pivo zde v Richmondu vyvolalo doslova poprask a mimořádný zájem i mezi lidmi, kteří pivo obyčejně nepijí. Před obchody stojí lidé ve frontách, jen aby mohli ochutnat “pivo z plechu”. Mnozí dokonce říkají, že tohle pivo chutná lépe než ze skla. I já jsem si jedno pivo koupil a musím říct, že chutná skvěle a po počátečním nezvyku mi po pár minutách připadal plechový obal jako něco běžnéno. Myslím, že plechovkové pivo čeká velká budoucnost.“

[poll id=”32″]

Křištálová kouleVěštecká koule

Původně malý regionální pivovar Krueger Beer začne díky svým „plechovkám“ rychle expandovat a ohrožovat velké pivovary.

Na definitivní vítězství si ale plechový obal bude muset počkat až do přelomu 50. a 60. let. Tehdy přijdou pivovary se dvěma velkými vylepšeními, nejprve se v roce 1958 se objeví lehčí hliníková plechovka a o pár let později konečně přijde použitelná verze snadno otevíratelné plechovky s plochým vrškem. Začátkem 60. let tak ve Spojených státech překonají pivní plechovky v prodejích tradiční lahve.

Od 50. let začnou plechovky na pivo také postupně dobývat svět. V mnoha evropských zemích podobně jako v USA ovládnou trh, například ve Švédsku a Velké Británii se podíl piva v plechovkách bude pohybovat kolem 70 procent, jen o trochu méně to bude v Irsku. V dalších zemích, jako například v Polsku nebo Maďarsku, bude patřit pivním plechovkám přibližně polovina trhu.

V Československu se novodobá pivní plechovka poprvé objeví na začátku 90. let. Jedním z prvních výrobců, který začnou stáčet pivo do plechu, bude v roce 1992 Plzeňský Prazdroj. Čeští pivaři známí svou konzervativností však zůstanou věrni lahvovému pivu a jen malá část z nich si bude kupovat svůj oblíbený nápoj v plechovce.

Největší úspěch ale budou mít plechovky u českých pivařů v létě, kdy při cestách na dovolenou využijí hlavní výhody plechovek, nerozbitnost a skladnost.

Zdroj: CT24.cz, Novinky.cz, Pivovary.info

Témata: pivo, vynálezy

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

  • Od r. 1969-70 vyrábal

    ivan sliva, 24. 1. 2011 19:16

    Reagovat

    Od r. 1969-70 vyrábal hurbanovský pivovar v bielo-modrej plechovke so zlatým logom pivo Zlatý bažant. Stál horibilných 8,-Kčs

Neděle 12. 7. 2020, včera měl(a) svátek Olga

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt