Vasco da Gama vyplul na výpravu, která otevře východní cestu do Indie

Vasco da Gama vyplul na výpravu, která otevře východní cestu do Indie zdroj: Wikipedia.org

8. 7. 2012, 15:51 | Michal Ozogán

stalo se 8. července 1497 starší

Lisabon – S velkou slávou dnes vyplul mořeplavec Vasco da Gama z portugalského Lisabonu, aby otevřel cestu k bohaté Indii. Čtyři plachetnice a sto sedmdesát statečných mužů se vydává vstříc neznámu.

Před 4 roky se Kryštov Kolumbus vrátil ze své výpravy, aby světu prozradil: „Objevil jsem Indii.“ Španělsku se tak otevřela cesta k nezměrnému bohatství. To Portugalsko nemohlo připustit, a právě proto vysílá do Indie vlastní výpravu. Nezkouší to ovšem na západ jako Kolumbus, nýbrž na východ.

Už minulý rok se Bartolomeo Diasovi podařilo obeplout nejjižnější místo Afriky, mys Bouří, a otevřít si tak cestu do Indie. Dalšímu pokračování cesty přes oceán ale zabránilo vzbouření neposlušné posádky, která se obávala nemocí, které šli ruku v ruce s dlouhým pobytem na moři.

Google mapa

Portugalský král Manuel I. tentokrát pověřil Vasco da Gamu, aby plavbu dokončil. Od roku 1453, kdy padla Konstantinopol, je cesta do Indie ovládána osmanskými panovníky. Objevení nových možností, jak se dostat k vzácnému koření a hedvábí, je tak pro Evropu důležitější, než kdy jindy.

Křištálová kouleVěštecká koule

Výprava portugalského mořeplavce byla úspěšná a 20.května 1498 kotví u břehů Indie. Manuel I. ho jmenuje nejprve admirálem a poté i místokrálem Indie.

Po své historicky třetí výpravě však zde umírá. Nicméně díky jeho odvaze a schopnostem se stane z Portugalska mocný a bohatý námořní stát.

Zdroj: Prave-spektrum.sk, Wikipedia.org

Témata: lodě, výprava

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Sobota 31. 10. 2020, včera měl(a) svátek Tadeáš

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt