Ve Filadelfii se bude jednat o ústavě Spojených států amerických

Ve Filadelfii se bude jednat o ústavě Spojených států amerických zdroj: Wikipedia.org

17. 9. 2010, 10:20 | Matěj Malecha

stalo se 17. září 1787 18. stol.

Filadelfie – Dnes, 17. záříjového dne, sejdou se zástupci všech 8 států konfederace ve Filadelfii, největším to centru Pensilvánie. Účelem jejich schůze bude dohodnout se na konečné podobě ústavy Spojených Států Amerických, stejně tak na podmínkách její ratifikace.

Obsah a ustanovení zatím není znám. Jediná známá část současného návrhu ústavy je Preambule:

„My, lid Spojených států, abychom vytvořili dokonalejší jednotu, nastolili spravedlnost, upevnili domácí klid a zabezpečili obranu země, podporovali růst všeobecného blahobytu a zabezpečili dobrodiní svobody sobě i svému potomstvu, dáváme si tuto Ústavu Spojených států amerických.“

Pakliže bude ústava dnes schválena, bude se skládat z osmi článků. Jejich obsahem by měl být popis struktury a organizace federativní vlády a dělby moci. Schválení ústavy bude znamenat další přiblížení k plnohodnotnému státu se stabilním zázemím, kterýžto je snem všech Američanů.

Další významnou událostí dneška je potvrzení  přijetí devátého státu do Unie amerických států. Tímto nováčkem je New Hampshire.

Křištálová kouleVěštecká koule

Postupem času bude ústava upravena a 7 základních článků rozšířeno o dalších 27 dodatků. První úprava přinese 10 dodatků a bude nazvána Bill of Rights (Listina o právech). Americká ústava bude také dlouho držet světové prvenství, a to jako nejstarší toho času platná ústava na světě.

Zdroj: Wikipedia.org, klempera.tripod.com

Témata: Americká revoluce, právo, USA, ústava

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

  • a kde jsou dneska ...

    tomas, 17. 9. 2010 14:54

    Reagovat

    a kde jsou dneska …

Sobota 5. 12. 2020, včera měl(a) svátek Barbora

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt