Ve Španělsku byla nastolena fašistická diktatura

Ve Španělsku byla nastolena fašistická diktatura zdroj: Dur.ac.uk

28. 3. 2013, 17:54 | Jiřina Nováková

stalo se 28. března 1939 ½ 20. stol.

Madrid – Francisco Franco Bahamondem, známý jako generál Franco, autoritativní politik, se nyní stal nejvyšším představitelem Španělska. Je označován jako Vůdce Španělska z Boží milosti.

Jaká byla Frankova cesta k moci?

Když byla v roce 1931 vyhlášena ve Španělsku republika, byl protirepublikánsky smýšlející Franco degradován na velitele pěší brigády a odvelen nejprve do severozápadního Španělska a pak na Baleáry.

V republice začala dominovat levice. Francisko Franco se zpět do Španělska vrátil asi za 3 roky, aby v Asturii potlačil dělnické povstání, což se mu podařilo nasazením vojáků cizinecké legie a maurských jednotek. Zásah proti dělníkům byl velmi brutální a Franco byl za splnění úkolu povýšen na vrchního velitele španělských jednotek v Maroku a zanedlouho na šéfa generálního štábu. 

Poté, co moc v zemi převzala Lidová fronta, byl Franco znovu vypovězen, tentokrát na Kanárské ostrovy, kde se stal vojenským velitelem. V roce 1936 pak Franco stanul v Maroku v čele vojenského povstání proti Lidové frontě a republice.

Ve Španělsku vypukla občanská válka v níž proti sobě stály na jedné straně vláda socialistů, komunistů, anarchistů a části liberálů oficiálně podporované SSSR, Mexikem a na druhé straně pravicoví povstalci podporovaní Itálií a Německem.

Franco po těžkých a krvavých bojích zvítězil a podporovaný armádou, katolickou církví a falangou, jedinou povolenou politickou stranou, nastolil ve Španělsku diktaturu.

Základní rysy Frankova režimu

Frankův režim, označován jako fašistický,  je v rozporu s obecnou charakteristikou totalitních režimů. Franco potlačuje veškerou liberální, demokratickou a socialistickou opozici, zakazuje svobodné odbory a vytváří  jedinou státem kontrolovanou odborovou organizaci.  Typické jsou jeho tvrdé postupuje proti svým politickým odpůrcům, z nichž většina končí ve vězení, na popravišti nebo v exilu. Na druhé straně, Frankovo Národní hnutí zapojilo většinu obyvatelstva do svých nejrůznějších organizací.

Ve Frankově režimu hraje důležitou roli katolicismus, z jehož morálních požadavků přímo vycházejí některé státní zákony.  Jsou například anulovány občanské sňatky z doby předchozího režimu, a lidem byla nabídnuta jediná možnost, jak ho obnovit.  V katolickém kostele.

Nadále jsou úředně platné pouze sňatky požehnané katolickou církví. Ve Frankově režimu neexistuje možnost rozvodu, razantně jsou  omezeny interrupce i  antikoncepce.  Frankistický režim svými zákony i sociální politikou prosazuje velmi konzervativní roli ženy ve společnosti. Závislost  nejprve na otci, následně pak na manželovi. Její místo je hlavně v rodině, péči o děti. Za mimomanželské vztahy mohli být lidé odsouzeni do vězení.

Zdroj: Wikipedia.org

Témata: diktatura, fašismus, Španělsko

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Sobota 4. 7. 2020, včera měl(a) svátek Radomír

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt