Velká trojka začíná plánovat podobu poválečné Evropy

Velká trojka začíná plánovat podobu poválečné Evropy zdroj: Wikipedia.org

17. 7. 2011, 8:32 | jaroslavpoks

stalo se 17. července 1945 ½ 20. stol.

Postupim, Německo – Když se před devíti týdny Německo vzdalo, lidé byli nadšení, že strach z bojů a útisk cizí moci je u konce. Mohli si tak po dlouhých šesti letech konečně oddechnout. Státní představitelé však již před kapitulací Německa avizovali dlouhou rekonvalescenci a především mezinárodní tahanice o válečné zajetce, území a majetek. Aby alespoň nějkterým sporům předešli, sešli se premiéři tří světových velmocí, aby si, zjednodušeně řečeno, rozdělily sféry svého vlivu.

Jmenovitě se sešli Winston Churchill za Spojené králvoství, Harry Truman za USA a konečně Josef Stalin za Sovětský svaz. Jako místo zasedání byla zvolena Postupim, německé město ležící v Braniborsku, nedaleko Berlína. Konference to nebude nijak krátká; předpokládá se, že potrvá přibližně dva týdny. A jaké budou hlavní otázky, které se budou za zavřenými dveřmi řešit?

  • Osud území anektovaných Německem, včetně Rakouska, a tamních německých obyvatel.
  • Reparace Spojencům a Sovětskému svazu.
  • Ustanovení vlády, jež bude po určitou dobu spravovat Německo.
  • Demilitarizace území.

K jednání nebylo Německo přizváno, nemůže proto vznést žádné námitky. Rozhodnutí takzvané Velké trojky budou tedy konečná a nezměnitelná.

Zdroj: Moderni-dejiny.cz, Dejiny.wz.cz, Wikipedia.org

Témata: druhá světová válka

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Pondělí 9. 12. 2019, včera měl(a) svátek Květoslava

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt