Velmoci podepsaly vestfálský mír. Válka skončila

Velmoci podepsaly vestfálský mír. Válka skončila zdroj: Wikipedia.org

24. 10. 2011, 16:12 | Tadeáš Sedláček

stalo se 24. října 1648 starší

Münster, Osnabrück – Dnes byly ve městech Münster a Osnabrück podepsány nejvýznamnější dokumenty posledních pár let. Jedná se o mírové smlouvy mezi císařem francouzským a španělským, švédským králem a Spojenými nizozemskými provinciemi.

Schizma místa podpisu bylo zapříčiněno dodnes trvajícími náboženskými spory mezi katolíky a protestanty. Katolická Francie tak preferovala Münster, zatímco protestanský Osnabrück hostil švédské vyslance. Co však doopravdy vestfálský mír přináší?

Předně, císařova moc nad Svatou říší římskou byla výrazně omezena na úkor regionálních knížat a králů. S tím souvisí také zásada “Cuius regio, eius religio”, neboli “koho vláda, toho víra”. V severní části říše se tak může neomezeně rozvíjet relativně nová protestantská církev, konzervativní jih zůstává věrný katolicismu.

Do Říše také začíná pronikat posílená Francie, zejména díky obratné diplomacii skutečného vládce Francie, kardinála Mazarina. Mnoho území si také přisvojí relativně mladý stát Braniborsko-Prusko.

Co je však nejdůležitější pro prostý lid, třicet let trvající válka vysilující zemi i obyvatelstvo konečně skončila. Za třicet let stačily drancující pluky nepřítele i přítele vybít třetinu obyvatelstva. V některých místech se k tomu dokonce přidaly i četné morové epidemie.

Křištálová kouleVěštecká koule

Po válce dojde k upevnění absolutistické moci panovnických rodů, definitivně zaniká stavovský stát na českém území. I přesto, že další císaři budou voleni jen z rodu Habsburků, jejich vliv na dění v říši bude napříště minimální. Ve svých rodových državách však platí za svrchovanou autoritu.

Do té doby dominantní Španělská říše začne pozvolna upadat a na její místo se bude tlačit další kandidát na velmoc – Velká Británie neustále soupeřící s Francií.

Zdroj: Wikipedia.org

Témata: církev, mír, smlouva, válka

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Středa 2. 12. 2020, včera měl(a) svátek Iva

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt