Vězni koncentračního tábora v Osvětimi hltají dech svobody

Vězni koncentračního tábora v Osvětimi hltají dech svobody zdroj: Mirror.co.uk/AP

27. 1. 2013, 9:28 | Jiřina Nováková

stalo se 27. ledna 1945 ½ 20. stol.

Osvětim – Právě dnes osvobodila sovětská armáda největší nacistický koncentrační a vyhlazovací tábor Osvětim. 

Táborový komplex osvobodili vojáci 60. armády 1. ukrajinského frontu okolo 15. hodiny. Osvobození se dočkalo přibližně 7 000 bývalých vězňů, převážně Židů. Vedle dospělých také děti včetně nemluvňat, narozených v táboře.

Do vzdálenosti téměř 200 kilometrů od  městečka Osvětimi se oddíly Rudé armády dostaly už v létě roku 1944. V té době  také začali Němci s první fází likvidace tábora.

Rok 1944 znamenal období, kdy nacisté v osvětimských plynových komorách zavraždili více obětí než v předchozích dvou letech dohromady. V srpnu 1944 také dosáhl svého maxima počet vězňů tábora, přes 130 000 osob. Počínaje tímto měsícem ale bylo zastaveno jeho další rozšiřování.

Konečnou likvidaci Osvětimi zahájili nacisté jen krátce před příchodem Sovětů v polovině ledna 1945.  Z Osvětimi a pobočných táborů v evakuačních pochodech bylo vyhnáno směrem na západ okolo 56 000 vězňů.  Vězni byli naloženi do vlaků a deportováni do Mauthausenu, Buchenwaldu a dalších táborů v Říši. Tisíce vězňů během  pochodů smrti zahynuly nebo byly zastřeleny. Následně pak  byla vyhozena do povětří osvětimská krematoria.

V táboře tak zůstalo několik tisíc vězňů, převážně nemocných a vyčerpaných natolik, že nebyli evakuačních pochodů schopni. Z dochovaných dokumentů vyplývá, že nacisté plánovali jejich likvidaci jako svědků spáchaných zločinů, během posledních dnů před osvobozením jich však stihli zabít jen asi 700.

Většina esesáků opustila oblast Osvětimi. Zmatku a paniky těch Němců, kteří v Osvětimi ještě zůstali, využili vězni k organizování zdravotní svépomoci a distribuci potravin z táborových skladů, k nimž se otevřel přístup ještě před příchodem Sovětů.

Zdroj: www.jewishhistory.cz, Holocaust.cz

Témata: koncentrační tábor, Osvětim, osvobození

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Středa 14. 4. 2021, včera měl(a) svátek Aleš

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt