Vietnamská armáda osvobodila Kambodžu

Vietnamská armáda osvobodila Kambodžu zdroj: Sharewhy.com

7. 1. 2013, 22:11 | Michal Karas

stalo se 7. ledna 1979 70. léta

Phnompenh, Kambodža – Vietnamská armáda osvobodila Kambodžu od tyranů! Po více jak čtyřech letech vládnutí Rudých Khmérů byla země osvobozena Vietnamskou armádou.

Rudí Khmerové jsou ultralevicová organizace, která chtěla přeměnit Kambodžu na zemědělský ráj. Dostali se k moci obsazením hlavního města Phnompenhu v dubnu 1975. Ze začátků byli vnímáni jako hrdinové, protože svrhli proamerickou vládu Lona Nola, která také zapříčinila bombardování území americkou armádou. Bohužel brzy po nástupu k moci se začal v Kambodži hotový teror. Byla popravena většina vládních činitelů (bývalý premiér Lon Nola stihl emigrovat do USA). Peklo nastalo i pro obyvatele.

Byla vyhlášena pracovní povinnost 12-16 hodin denně, uzavřeli se státní hranice, zrušili se peníze, lidé byl odtrženi od přístupu k informacím. Lidé byli popravováni za naprosté banality, například také za nošení brýlí. Největší represe padla na inteligenci, hlavně na lékaře. Postupem času lidé museli žít ve skupinách, pracovat i jíst spolu a politicky se vzájemně školit.

Oficiálně zemi vládl král Norodom Sihanouk (pobýval ve vězení), ve skutečnosti byl hlavou režimu Pol Pot, předseda komunistické strany Kambodže. Můžeme tak říct, že v Kambodži bylo první komunistické království.

Vietnamská invaze byla reakcí na neustálé útoky Rudých Khmérů. Vietnam chtěl sice vyjednávat diplomaticky, u Rudých Khmérů však nikdy nepochodil. Příčina byla také například v masakru v obci Ba Chúc, která leží v jižním Vietnamu, kde bylo povražděno více jak tři tisíce osob. Obsazení země začalo v prosinci minulého roku, akce měla velmi rychlý průběh.

[poll id=”84″]

Křištálová kouleVěštecká koule

Rudí Khmérové se po Vietnamské invazi stáhnou k thajsko-kamboždským hranicím. Budou pořád podporováni USA a hlavně Čínou. Roku 1982 se znovu spojí s kambodžským králem Norodomem Sihanoukem proti Vietnamu. Poté bude  v zemi probíhat občanská válka, při které se sice Rudí Khmérové nedostanou opět k moci, ale ani se je nepodaří zlikvidovat. Válka bude ukončena Pařížskou dohodou v roce 1991. Poté skupina začne stagnovat, což dokládá i odchod poloviny vojska i většiny funkcionářů.

Rudí Khmérové nebudou nikdy souzeni. Pol Pot zemře 15. dubna 1998 ve vězení, do kterého bude odsouzen vlastními členy organizace, protože se budou bát dalších čistek. V dalším roce bude zneškodněn i zbytek Rudých Khmérů.

Počet obětí kruté vlády Rudých Khmérů nebude nikdy přesně zjištěn. Odhady budou hovořit až o třech milionech mrtvých.

Zdroj: CT24.cz, cs.wikipedia.org

Témata: Kambodža, osvobození, Vietnam

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Pondělí 24. 2. 2020, včera měl(a) svátek Svatopluk

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt