Vilém Normanský porazil krále anglického

Vilém Normanský porazil krále anglického zdroj: Wikipedia.org

14. 10. 2012, 22:17 | Tadeáš Sedláček

stalo se 14. října 1066 starší

Hastings – Slyšte noviny z ostrovní říše, obyvatelé knížectví českého! Senlacký vrch poblíž osady Hastings se stal svědkem velkolepé bitvy mezi anglickým králem Haraldem zvaným Godwinson a normanským vévodou Vilémem.

Sám Harald nebyl na ostrově britském uchycen zvláště pevně. Před pár týdny musel čelit vikingské hrozbě, kterou však úspěšně odrazil. Jeho oslabená vojska však nemohla být žádnou konkurencí pro Normany, kteří byli posíleni značnými počty svých spojenců, kterým Vilém nasliboval spoustu titulů.

Samotné vylodění proběhlo na jihu Anglie prostřednictvím sedm stovek lodí. Počty vojsk byly poměrně vyrovnané, více vojáků se ale podařilo shromáždit Vilémovi (měl o téměř tisíc vojáků více). Bitva sice skončila Vilémovým vítězstvím, nicméně nebylo zdaleka tak drtivé, jak očekával. Vojsko se nejalo pronásledování Anglosasů, namísto toho zahájilo slavnostní večeří odpočinek a doplnění sil. V nejbližší době se očekává tažení na Londýn.

Křištálová kouleVěštecká koule

Vilémovi se nedostane podpory místní šlechty, a tak bude muset pokračovat v dobývání Anglie silou. K tomu mu pomůžou posily, které přeplavou lamanšský kanál. Nakonec bude 25. prosince 1066 korunován na anglického krále. Později bude ověnčen přízviskem Dobyvatel.

Zdroj: cs.wikipedia.org

Témata: Anglie, bitva, král, středověk, Velká Británie

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Neděle 7. 3. 2021, včera měl(a) svátek Miroslav

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt