Vychází sedmý díl série příběhů o Harry Potterovi

Vychází sedmý díl série příběhů o Harry Potterovi zdroj: Wikipedia.org

21. 7. 2012, 11:21 | Jiřina Nováková

stalo se 21. července 2007 21. století

V pořadí sedmá kniha ze série Joanne Rowlingové o čarodějnickém učni Harrym Potterovi s názvem Harry Potter and the Deathly Hallows odpovídá na mnoho otázek nastolených v předchozích dílech.

Úvodní díly řady knih o Harry Potterovi jsou určeny mladším dětem, avšak autorčiným záměrem je, aby souběžně s hlavní postavou stárli i čtenáři. Sice se nakonec nepodařilo vydávat každý rok další knihu, nicméně platí, že pozdější díly jsou určeny mnohem starším čtenářům.

Nápad na příběh o kouzelnickém učni dostala Rowlingová během cesty vlakem z Manchesteru do Londýna.  Jejím oblíbeným místem pro psaní se během tvorby prvního dílu stala jedna z edinburských kaváren. Prodeje knih udělaly z Rowlingové dolarovou miliardářku.

Každá kniha popisuje jeden rok v životě Harryho Pottera, počínaje začátkem školních prázdnin a konče závěrem školního roku. V prvním díle je Harrymu a jeho spolužákům 11 let, v šestém se na konci blíží k 17. narozeninám.

Od publikace první knihy Harry Potter a Kámen mudrců si romány získaly obrovskou popularitu po celém světě a převažující pozitivní kritiky. Nepodstatné kritické ohlasy zazněly ve smyslu temného podtónu románů.

Doposud se Harry Potter stal nejlépe prodávanou románovou sérií všech dob.Původními hlavními vydavateli knih byla nakladatelství Bloomsbury ve Velké Británii a Scholastic Press ve Spojených státech amerických. Od té doby knihy vydala celá řada dalších vydavatelství po celém světě.

Křištálová kouleVěštecká koule

Poslední kniha zlomí rekord v počtu prodaných výtisků. První den po vydání, během prvních 24 hodin si jí koupí 11 milionů čtenářů. Knihy o Harrym Potterovi budou přeloženy do 67 jazyků.

Po velkém úspěchu všech vydaných knih budou rovněž natočeny filmy, na které autorka přímo bude dohlížet. Návštěvnost filmů o Harrym Potterovi bude velmi vysoká a vedle jednotlivých dílů Pána Prstenů, Hvězdných válek, Pirátů z Karibiku a filmů Titanic a Avatar se zařadí k nejúspěšnějším filmům všech dob.

Zdroj: Wikipedia.org

Témata: Harry Potter, knihy, vydání

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Neděle 20. 9. 2020, včera měl(a) svátek Zita

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt