Vychází unikátní kniha rekordů

Vychází unikátní kniha rekordů zdroj: Teapot infographic

27. 8. 2010, 17:12 | Eva Bojková

stalo se 27. srpna 1955 50. léta

Londýn – Trávite večery s kamarády nad pivem dohady, který pták je nejrychlejší, kdo kdy viděl vyššího člověka a co je vůbec možné a co nemožné? Některé z těchto nekonečných debat vám může pomoci rozlousknout kniha, která se dnes dostává na pulty britských knihkupectví.  Jedná se o Guinnessovu knihu rekordů.

V této knize je téměř 200 stran plných rekordů at už z říše zvířecí, lidské, vědecké či jiné. Který člověk byl nejtlustší? Který hostinec je největší v Británii? Který pták létá nejrychleji?

K počátkům zrodu této knihy došlo před čtyřmi lety na britských ostrovech ve Wexfordské zátoce v Irsku. Zde se běhěm setkání myslivců jeden ze zůčastněných dostal právě do jednoho z nekonečných sporů. Byl to Hugh Beaver, který je generálním ředitelem pivovaru Guinness. Při večirku se dostal do sporu o tom, které lovné ptactvo je nejrychlejší v Evropě, zda-li je rychlejší  kulík zlatý nebo koroptev. Tento spor se samozřejmě na večírku nepodařilo rozlousknout.  Této noci si Beaver uvědomil, že neexsistuje žádná kniha, která by mu dala odpověd na jeho otázku a také si uvědomil, že při nočních pijatikách se podobných debat v tuto noc odehrálo mnoho a kniha která by odpověděla na tyto rozepře zatím neexistuje. Uvědomil si, že tato kniha by se mohla stát velmi populární. Tento nápad se rozhodl využít po setkání s bratry MacWhirterovými, kteří provozují v Londýně agenturu zabývající se shromaždováním informací. Rozhodli se sestavit knihu, která bude shromaždovat co nejvíce rekordních informací. Dnešním dnem se kniha dostává na pulty bristkých knihkupectví a britští občané teď mohou zhotnodit zda-li pan Beaver se svým týmem zasadí konec některým z jejich nekonečných sporů.

Křištálová kouleVěštecká koule

Sir Hugh Beaver se svým záměrem opravdu uspěl. Guinnessova kniha rekordů se stala již během prvního půl roku po vydání ohromným bestsellerem. Vydavá se dodnes, ovšem rekordy jsou upravovány podle současných parametrů a její popularita stále dosahuje nesmírných rozměrů. Prodalo se jí více než 100 miliónu výtisků ve 100 různých zemí a byla přeložena do 37 jazyků.

Kapitoly a rekordy se po léta vyvíjely a dnes najdem v knize odpovědi také na otázky jaký je nejdelší čas, po který člověk hrál počítačovou hru Grand Theft Auto IV nebo nejvyšší počet hotdogů, snězený během 10 minut nebo která řeka je nejkratší na světě (Roe River). Guinnessová kniha pokrývá rekordy s vědeckých, sportovních či přírodních oblastí, ale taky z oblastí méně seriózních. V roce 2008 jsme se mohli v Guinnessove knize rekordů dočíst, že Britney Spears se stala nejvyhledávanější osobou na internetu roku 2008.

Popularitu Guinnessovy knihy rekordů dosvědčuje fakt, že je jednou z nejkradenějších knih v Britských veřejných knihovnách.

Zdroj: wikipedia.org, guinness.book-of-records.info, guinnessworldrecords.com

Témata: knihy, Londýn, rekord, vydání

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

  • Kdo je nejlepší redaktor

    Jan Kunčík, 27. 8. 2010 18:16

    Reagovat

    Kdo je nejlepší redaktor neaktualit? Odpověď v této knize nehledejte, hledejte ji na neaktuality.cz!!! :-)

Pátek 30. 10. 2020, včera měl(a) svátek Silvie

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt