Wehrmacht vtrhl do Polska, další světová válka je na spadnutí

Wehrmacht vtrhl do Polska, další světová válka je na spadnutí zdroj: Wikipedia.org

1. 9. 2012, 20:49 | Tadeáš Sedláček

stalo se 1. září 1939 ½ 20. stol.

WesterplatteIncident v Gleiwitzu, o kterém jsme vás včera informovali, má dnes dohru.

Němci pod vedením Adolfa Hitlera se rozhodli, že na incident odpoví tím nejtvrdším možným způsobem – válkou. Dnes v ranních hodinách (konkrétně okolo čtvrté hodiny) tak započala německá invase do Polska podle operačního plánu Fall Weiß (neboli bílý plán).

Samotný útok začal na gdaňském poloostrově Westerplatte, na který začala pálit německá loď Schleswig-Holstein. Zároveň se z jejích útrob začaly vyloďovat stovky vojáků. Současně s útokem na Gdaňsk začaly hranice překračovat také vojenské útvary z Východního Pruska a Horního Slezska s cílem dostat polskou armádu do obrovských kleští.

Německá branná moc spoléhá na několik technologických vymožeností, které chce skloubit v doktríně tzv. bleskové války (Blitzkrieg). Ta zahrnuje součinnost letectva (Luftwaffe) a mechanisovaných a motorisovaných pěších jednotek (vybavených kvalitními německými tanky).

Polsko moc dlouho vzdorovat nemůže – není plně zmobilisováno a také technicky je na tom mnohem hůře, než wehrmacht. Spoléhá se tak především na pomoc svých spojenců, Spojeného království a Francie. Ti v květnu letošního roku vyslovili Polsku garance, že jej budou hájit v případě německé agrese. Do uzávěrky dnešního vydání jsme však neobdrželi žádné informace o tom, že by své slovo dodrželi.

Křištálová kouleVěštecká koule

Francie a Spojené království vyhlásí válku Německu až 3. září. Fakticky však Polsku žádnou pomoc neposkytnou, to je navíc napadeno 17. září Sovětským svazem na základě paktu Ribbentrop-Molotov. Poslední ohnisko odporu polské armády proti okupantům bude zničeno 5. října.

Zdroj: cs.wikipedia.org

Témata: druhá světová válka, Německo, Polsko

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

  • S Německem vpadl do

    JUDr.Karel Vlk, 19. 9. 2015 13:07

    Reagovat

    S Německem vpadl do Polska i Sovětský Svaz.Byla podepsána smlouva Ribbentrop-Molotov a s s tajnými dodatky si Hitler se Stalinem rozdělili východní Evropu

Úterý 29. 9. 2020, včera měl(a) svátek Václav

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt