William Wallace, ochránce Skotska, byl popraven

William Wallace, ochránce Skotska, byl popraven zdroj: Wikipedia.org

23. 8. 2012, 9:23 | Martina Sotáková

stalo se 23. srpna 1305 starší

Londýn – Dnes za úsvitu byl nelidským způsobem, jako odstrašující příklad, popraven William Wallace, ochránce Skotska.

Nejprve byl svlečen do naha a přivázán za nohy ke kůlu hlavou dolů a takto vláčen koněm asi 3 kilometry na popraviště. Poté byl oběšen, ale ve chvilce sundán, aby ho kat ještě zaživa mohl vykastrovat a rozpárat břicho. Vyrval mu vnitřnosti a srdce, které na místě spálil v kotli.

To vše před jeho očima. Nakonec mu byla odseknuta hlava a tělo rozčtvrceno. Wallace umíral ve strašlivých bolestech.

William Wallace se narodil jako druhý syn sira Alana Wallace of Elderslie, nižšího šlechtice, předka pozdější skotské královské dynastie. Byl vychováván k povolání kněze.

Proti Angličanům poprvé zasáhl ve městě Lanark. Při potyčce zabil dva vojáky a následně se stal psancem.  Guvernér města sir William Heselrig později popravil Marion Braidfute, která byla údajně Wallaceovou tajnou ženou. Snaha guvernéra o jeho chycení však vyšla naprázdno a Wallace se rozhodl pomstít a Heselriga v květnu 1297 zabil. Poté kolem sebe soustředil malou armádu.

V jedné z bitev o skotskou nezávislost u Stirlingu 11. září 1297 vedl skotskou armádu právě Wallace spolu s Morayem. Byli sice početně slabší a ne příliš dobře vyzbrojeni, ale zaujali výhodné obranné postavení u  stirlingského mostu. Když se Angličané pod vedením hraběte ze Surrey pokusili  most přejít, Skotové ho strhli a většina anglických rytířů se utopila.

Po této bitvě byl Wallace pasován na rytíře a prohlášen „Ochráncem Skotska“, velitelem jeho armád a regentem země po dobu nepřítomnosti krále Johna Balliola, který se nacházel ve Francii.

22. července 1298 došlo k další bitvě u Falkirku. Skotští rytíři Wallace ale zradili a opustili bitevní pole. Skotové nemohli proti Angličanům nijak výrazně zasáhnout vzhledem ke svým možnostem, co se týče zbraní i obrany, a tak bitva skončila zničením skotské armády.

Po této bitvě se Wallace v záři 1298 vzdal svého titulu ve prospěch Roberta Bruce, který se ale roku 1302 smířil s anglickým králem Edwardem I. Wallace se pokusil zabránit úplné porážce tím, že se vydal hledat podporu do Francie, ale pomoci se nedočkal. Mezitím si Edward I. podrobil Skotsko. Jedinou podmínkou pro udržení míru mezi oběma zeměmi bylo vydání Williama Wallace .

Stal se znovu psancem. Po návratu do Skotska byl zrazen svými přáteli, letos v létě zajat a poté převezen do Londýna, kde byl obviněn z velezrady. Dnes byl popraven na popud Edwarda I., který je přesvědčen, že s jeho smrtí skonči i odpor Skotů.

Křištálová kouleVěštecká koule

Hlava Williama Wallace bude pověšena na kůl a vystavena na londýnském mostě Tower Bridge. Pravá ruka s horní částí  těla na mostě v Newcastelu, levá ruka bude vystavena v Berwicku, pravá noha doputuje do Perthu a levá s dolní částí těla do Aberdeenu.

Pokus Edwarda I. o zastrašení Skotů touto brutální popravou se mu nezdaří. V roce 1306 se mu opět postaví Robert Bruce. Edward I.při tažení do Skotska zemře.

V bitvě u Bannockburnu 24. června 1314 bude anglická armáda poražena.  Robert Bruce, již jako skotský král, tím dovrší snahy o nezávislost Skotska. O téměř 100 let později se skotský král Jakub VI. Stuart stane i anglickým králem jako Jakub I. Anglický.

Roku 1995 natočí Mel Gibson film Statečné srdce, který získá 5 oskarů za nejlepší film, režii, kameru, masky a střih zvukových efektů. Film je ovšem životem Williama Wallase pouze inspirován a je zde mnoho historických nepřesností.

Zdroj: www.qido.wz.cz
www.e-stredovek.cz
www.stream.cz
cs.wikipedia.org
www.csfd.cz

Témata: Anglie, Edward I., nezávislost, poprava, skotsko, Statečné srdce, Wallace

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

 • koule ma asi slabsi

  Papouch, 24. 8. 2012 0:17

  Reagovat

  koule ma asi slabsi den, kdyz prognozuje s cimrmanovskym rozptylem plusminus 200 let:

  “O téměř 100 let později se skotský král Jakub VI. Stuart stane i anglickým králem jako Jakub I. Anglický.”

  http://en.wikipedia.org/wiki/James_VI_and_I

  • Děkuju za upozornění, chyba

   Martina Sotáková, 26. 8. 2012 12:17

   Reagovat

   Děkuju za upozornění, chyba se vloudila

   Samozřejmě správně je o téměř 300 let později. Od roku 1603 vládl i Anglii.

Pátek 30. 10. 2020, včera měl(a) svátek Silvie

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt