Začal proces se Saddámem Husajnem, podle expertů ho čeká šibenice

Začal proces se Saddámem Husajnem, podle expertů ho čeká šibenice zdroj: Wikipedia.org

19. 10. 2011, 9:36 | Daniel Javorský

stalo se 19. října 2005 21. století

Bagdád – Před soudním tribunálem v Baghdádu dnes poprvé stane bývalý irácký diktátor Saddám Husajn, který byl v roce 2003 Spojenými státy prohlášen jako válečný zločinec. Krátce před spojenci unikal  a od svého svrhnutí, 9.dubna 2003, se ukrýval v podzemním bunkru, kde jej našly spojenecké jednotky 13.prosince 2003 pohublého a zbýdačeného. Podle všeho jej zradil jeden z jeho blízkých.

Téměř dva roky tak Husajn čekal na soud, který je však podle něj zmanipulovaný a vedený pouze k jednomu cíli, k usmrcení kdysi slavného a pevného vůdce země, kterou protékají řeky Eufrat a Tigris. Husajn odmítl právnickou pomoc. Obhajuje se zcela sám.

Spojené státy už několikrát vydaly prohlášení, že se do soudního procesu nebudou vměšovat. Mělo by jít o soudní spor Lid versus Saddám Husajn.

I přes údajnou absenci Spojenců se však většina odborníků shoduje na tom, že Husajn oprátce neunikne. Bývalý vůdce sunnitů je totiž obviněn z genocidy a týrání šiítské většiny na území Iráku. Lidé byli mučeni na jeho přímé rozkazy, na protestující davy často používal fosfor a jiné bojové látky. Hlavním bodem, který má usvědčit Husajna z jeho viny je incident z roku 1982, kdy po nepovedeném atentátu na svou osobu Husajn nařídil vyvraždění 148 šiítů ve vesnici Dudžajl. Podle posledních informací se má v průběhu soudního líčení dostat i na masakr kurdské menšiny při operaci Anfál, kdy mělo být usmrceno až 180 tisíc kurdů.

Dříve existovalo i podezření, že Husajn podporoval sunnitské teroristické uskupení Al-Kaída a na území Iráku přechovával zbraně hromadného ničení. Obě dvě nařčení však později byla vyvrácena. Od svržení Husajnova režimu skupina 1400 odborníků z Iraq Survey Group prohledala celé území Iráku a žádné zbraně nenašla.

Proces se Saddámem Husajnem by měl trvat více než rok.

Křištálová kouleVěštecká koule

Po startu soudního líčení upadne země do chaosu. Spojenecká vojska nedokážou zabránit velkému množství bombových útoků. Zemí už delší dobu zmítají boje o vládu mezi politickými frakcemi a v době Husajnova procestu násilí eskaluje.

Vraždění navíc zasáhne i Husajnův proces, v jehož průběhu budou usmrceni tři státní zástupci, několik soudců a velké množství svědků, kteří postupně začnou měnit své výpovědi.

Husajn nakonec bude usvědčen z masakru ve vesnici Dudžajl. Co se týče operace Anfál, nepodaří se sehnat dostatečné množství důkazů, přestože se jedná o mnohonásobně horší čin.

Husajn bude 5.listopadu 2006 usvědčen z viny a jeho cílovou destinací se skutečně stane oprátka. Dne 26.prosince 2006 bude rozhodnuto o zamítnutí Husajnova odvolání a 30.prosince 2006 bude bývalý diktátor Iráku usmrcen oběšením.

Husajnova poprava však vzbudí rozpaky. Bude popraven v den poutě do Mekky, stejně tak při jeho popravě budou přítomni členové šíitské komunity, kteří jej budou v průběhu popravy urážet. Popravčí navíc nenechá Husajna doříct ani modlitbu. Celá poprava pak absolutně ztratí na důstojnosti díky amatérsky pořízenému video záznamu, který se dostane na internet.

 

Zdroj: Wikipedia.cz, Novinky.cz, iDNES.cz

Témata: diktátor, Saddám Husajn, soud

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Úterý 20. 10. 2020, včera měl(a) svátek Michaela

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt