Začala konference Velké trojky v Teheránu

Začala konference Velké trojky v Teheránu zdroj: Wikipedia.org

28. 11. 2012, 14:42 | Michal Karas

stalo se 28. listopadu 1943 ½ 20. stol.

Teherán – V íránském hlavním městě Teheránu se dnes setkali vůdci protihitlerovské koalice – takzvaná Velká trojka.

Skládá se z amerického prezidenta Franklina Delana Roosevelta, britského ministerského předsedy Winstona Churchilla a ústředního tajemníka KSSS Josifa Stalina. Mají spolu projednávat další postup v obraně proti nacistům a fašistům.

Lídři zemí jednali o řešení situace ve válečné Evropě. Mezi hlavní body patřilo otevření nové západní fronty a poválečné rozdělení Polska. Diskuze se neobešla bez emocí a trvání si na svém.

První den této konference nám exkluzivně okomentoval britský ministerský předseda Winstona Churchill: „Máme za sebou poměrně dlouhou diskuzi o otevření západní fronty. Věřím, že se ji povede otevřít co nejdříve, abychom porazili už konečně porazit nacisty a zjednat zase v Evropě potřebnou nápravu.“

Křištálová kouleVěštecká koule

Výsledkem toho setkání Velké trojky bude otevření západní fronty operací Overlord (bitva o Normandii) 6. června 1944. Další důležitý bod se bude týkat Polska, kterému budou posunuty hranice na západ a dostane část německého území. Sovětský svaz obdrží bývalé polské území na východě.

Tato konference se zapíše do dějin mezi jedny z nejdůležitějších během celé války. Naváží na ní ještě další dvě – na Jaltě v únoru 1945 a v Postupimi v červenci 1945.

Zdroj: Wikipedia.org
CT24.cz

Témata: druhá světová válka, Franklin Delano Roosevelt, Írán, konference, Stalin, Winston Churchill

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Pátek 14. 5. 2021, včera měl(a) svátek Servác

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt