Začala válka v Perském zálivu

Začala válka v Perském zálivu zdroj: Realitypod.com

16. 1. 2012, 10:49 | Jiřina Nováková

stalo se 16. ledna 1991 90. léta

Bagdád – Dnes, asi půl hodiny po půlnoci středoevropského času, začala válka za osvobození Kuvajtu. Silné složky leteckých sil USA, Saudské Arábie napadly cíle v okupovaném Kuvajtu i Iráku.

Necelé dvě hodiny po zahájení války oznámil George Bush v projevu k národu z Bílého domu, že vojenským cílem je vyřadit irácká jaderná a chemická zařízení a znemožnit spojení velitelství s jednotkami. Zdůraznil, že válka směřuje proti vedení a agresi lidí z Iráku do Kuvajtu.

Z prvních zpráv se dozvídáme, že nálet zcela ohromil irácké letectvo a zasadil tvrdý úder Republikánské gardě. Velká část iráckého letectva byla zlikvidována dříve, než stroje stačily vzlétnout. Všechna spojenecká letadla se v pořádku vrátila na základny.

Podle očitých svědků amerických reportérů, proběhly nálety asi v šesti vlnách a irácká protiletecká obrana zahájila okamžitě obrannou palbu. Výbuchy bomb zasáhly hlavní telekomunikační ústřednu.

Ráno se však do bagdádských ulic začal vracet život.

Zdroj: Wikipedia.org

Témata: George W. Bush, válka

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Neděle 28. 2. 2021, včera měl(a) svátek Alexandr

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt