Ze zajateckého tábora Stalag Luft III uprchli tunelem spojenečtí letci

Ze zajateckého tábora Stalag Luft III uprchli tunelem spojenečtí letci zdroj: Holeinthedonut.com

25. 3. 2011, 8:28 | Ondřej Motl

stalo se 25. března 1944 ½ 20. stol.

Sagan – Dnes, chvíli před pátou hodinou ranní, byl díky pohotovosti příslušníků strážního oddílu tábora Stalag Luft III  odhalen útěk válečných zajatců, jež nemá dle zatimního vyšetřování obdoby. Vyšetřovatelé  uvedli, že odhalili prokopaný tunel, kterým se podařilo uprchnout 76 zajatcům.

Po celé Říši nyní probíhá obrovská pátrací akce, do které je údájně nasazeno přes 100 tisíc mužů. Někteří uprchlíci již byli dopadeni a dopadení ostatních je prý pouze otázkou času.

Zajatecký tábor Stalag Luft III leží nedaleko města Sagan v jihozápadním Polsku asi 70 kilometrů od česko-polských hranic. S Rozlohou 240 tisíc metrů čtverečních a kapacitou 10 tisíc vězňů patří mezi největší zajatecké tábory pro letce v Říši. Většinu vězňů tvoří sestřelení Američané a Britové. Tábor byl vybudován roku 1942 na písčitém podkladu mimo jiné proto, aby bylo znemožněno kopání tunelů. I přes to byl v táboře již pokus o útěk pomocí tunelu zaznamenán. Strážní v minulosti odhalili tunel dlouhý 60 metrů.

Promyšlený únikový tunel

Dnes odhalený tunel svého předchůdce předčí ve všech směrech. Je dlouhý 111 metrů, vede v hloubce 10 metrů, široký a vysoký je něco málo přes půl metru. Zajatci v něm dokonce měli elektrické osvětlení, jednoduché dřevěné koleje na tahání vozíku s vykutaným pískem a zavedenu primitivní ventilaci vzduchu.

Z prvních intenzivních výslechů spoluvězňů vyplývá, že útěk je vyvrcholením dlouhodobé práce skupiny 600 vězňů, která je řízena jakýmsi Výborem pro útěky. Tento Výbor byl zřízen na počátku roku 1943, v jeho čele stál jihoafrický pilot Roger Bushell a jedním z členů byl i český pilot Arnošt Valenta, mající na starost uplácení strážných nebo například získávání předloh úředních dokumentů a propustek.

Nedlouho po svém založení výbor rozhodl o vykopání tří tunelů pojmenovaných jako Dick, Harry a Tom. Tom byl ovšem objeven strážnými nedlouho před dokončením v kětnu 1943. Zajatci tehdy přehodnotili záměry, koncetrovali své usilí na Harryho a Dicka používali pouze jako skladiště.

Náročná stavba trvala téměř celý rok. První výsledky inventůry probíhající v táboře jsou doslova šokující. Prý zmizelo 4000 podpůrných desek pod matrace, 90 dvoulůžkových paland, 635 matrací, kolem 2000 vidliček, nožů a lžic, 3424 ručníků, 1700 dek, 30 lopat a 300 metrů elektrického kabelu

Náčrtek tunelu Harry

Velký útěk / The Great Escape

Dvě skupiny uprchlíků

Podle výpovědí spoluvězňů byl původně v plánu útěk zhruba 200 zajatců. Tito zajatci byli rozděleni do dvou skupin. V první skupině měli být ti, kteří měli pro své zkušenosti s útěky největší šanci úspěšně dosáhnouti domova a ti kdož nejvíce přispěli při stavbě tunelu. Těmto mužům byly přednostně padělány doklady a sháněno civilní oblečení. Předpokládalo se, že budou předstírat zahraniční dělníky nasazené na práci v Říši.

V této skupině byli take tři čechoslováci Arnošt Valenta, Bedřich Dvořák a Ivo Tonder. Druhá skupina vězňů, které se nedávala velká šance na úspěšný únik, byla určena losem. Tito muži obdrželi pouze nejzákladnější falešné dokumenty.

Někteří uprchlíci jsou již dopadeni a jelikož máme nejstudenější březen za posledních třicet let domnívá se Říšská bezpečnostní služba, že dopadení ostaních je otázkou následujících hodin.

Křištálová kouleVěštecká koule

Úspěšný útěk se povede pouze třem zajatcům, dva norové a jeden holanďan se dokáží vrátit do Anglie. Ostatní uprchlíci budou během pár týdnu pochytání.

Sedmnáct jich bude vráceno do tábora Stalag Luft III, dva budou posláni do známého hradu Colditz, čtyři do koncentračního tábora Sachsenhausen odkud o tři měsíce později utečou tunelem. Budou opět chyceni a vráceni zpět do koncentračního tábora.

Padesát uprchlíku bude na Hitlerův rozkaz zastřeleno. Mezi nimi i český pilot Arnošt Valenta.

Zdroj: Velký útěk, Paul Brickhill; Nejdelší tunel, Alan Burgess; Wikipedia.org

Témata: druhá světová válka, útěk, vězení

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Úterý 7. 4. 2020, včera měl(a) svátek Vendula

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt