Zemětřesení a tsunami v Lisabonu si vyžádaly přes šedesát tisíc obětí

Zemětřesení a tsunami v Lisabonu si vyžádaly přes šedesát tisíc obětí zdroj: Wikipedia.org

1. 11. 2011, 9:21 | Petr Šrajer

stalo se 1. listopadu 1755 18. stol.

Lisabon – Strašlivá pohroma postihla dnes ráno hlavní město Portugalska. Město totiž naprosto zpustošil zemětřesení nevýslovné velikosti a rozlohy, po kterém se přivalilo ještě tsunami, díky čemuž zemřela většina obyvatel Lisabonu.

Přitom nic nenasvědčovalo tomu, že by se tento den mělo stát něco neobvyklého. Většina obyvatel města se vydala na oslavu svátku všech svatých do jednoho z mnoha kostelů a oddávali se motlitbě, kterou museli přerušit chvíli po půl desáté dopoledne. V tu chvíli totiž otřásla městem první vlna zemětřesení.

Právě návštěva kostelů se stala lisaboňanům osudná, protože tyto velké budovy v sobě pohřbily většinu obětí katastrofy. Od převrženého osvětlení a hořlavých látek vznikl hrozivý požár, který vyhnal všechny přeživší na pobřeží.

Tam na ně čekalo další překvapení. Z moře se totiž zvedla obrovská vlna tsunami. Ta měřila přes pět metrů a dostala se až čtvrt kilometru od pobřeží. To znamená, že hrstka lidí, která už dnes uprchla před zemětřesením a tsunami, byla tsunami nejen překvapena, ale většinou také zabita.

Celkem si dnešní tragédie vyžádala něco kolem 60 000 obětí. Přesná čísla sice zatím nejsou známá, ale naši zpravodajové ve Švýcarsku, Anglii, Skotsku, Švédsku a Finsku a Skotsku zaznamenaly rapidní zvýšení vln na jezerech v těchto oblastech. Ve Skotsku, které je od Lisabonu vzdálené asi 2 000 kilometrů, byly výkyvy 60 centimetrů.

Toto je katastrofa, která nemá v současnosti obdoby.

Křištálová kouleVěštecká koule

Později se zjistí, že toto zemětřesení se pohybovalo někde mezi 8,5-9 stupňů Richterovy škály a nejspíš se bude navždy řadit mezi nejhorší katastrofy všech dob.

Zdroj: Ekolist.cz

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Středa 21. 10. 2020, včera měl(a) svátek Vendelín

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt