Zemětřesení v Indickém oceánu způsobilo obří tsunami

Zemětřesení v Indickém oceánu způsobilo obří tsunami zdroj: Wikipedia.org

26. 12. 2010, 16:36 | Jakub Hájek

stalo se 26. prosince 2004 21. století

Jakarta – Indickým oceánem dnes ráno otřáslo mohutné zemětřesení o síle 9,3 stupně Richterovy škály a způsobilo ničivou vlnu tsunami, která místy dosahovala výšky až 17 metrů. Postupovala Indickým oceánem a zasáhla pobřeží Sumatry, Thajska, celé pobřeží Bengálského zálivu, ostrov Srí Lanka, Maledivy a s několikahodinovým zpožděním také východní pobřeží Afriky a Madagaskaru.

Počet obětí se v současnosti odhaduje kolem 10 000, ale odborníci varují, že číslo může být mnohonásobně větší kvůli následkům ničivé vlny tsunami.

Epicentrum otřesů se nachází v hloubce 30 kilometrů na styku tři tektonických desek – australské, indické a sundské. Američtí seizmologové uvádějí, že zemětřesení bylo páté nejsilnější od roku 1900. Přední německý seizmolog Rainer Kind varuje, že pohroma může pokračovat: „Přicházejí další poměrně silné následné otřesy. Prasklina v mořském dně je dlouhá asi 1000 kilometrů, je třeba počítat i s dalšími přílivovými vlnami.“ Kritizuje také nedostatečný varovný systém, který by díky včasnému varování mohl mnoha obětem zabránit.

Srílanská prezidentka Čandrika Kumaratungová vyhlásila v zemi stav národní katastrofy. Vzhledem k vážným důsledkům přílivových vln po silném zemětřesení u břehů Indonésie požádala celý svět o naléhavou pomoc.

Náš zahraniční reportér popsal situaci na Srí Lance takto: „Nefunguje tady žádná nouzová pomoc, ve vzduchu nebzučí vrtulníky, aby zachránily lidi. Všechno funguje na principu pomoz si sám.“

Křištálová kouleVěštecká koule

Počet obětí se nakonec vyšplhá až na neuvěřitelných 227 tisíc, z toho 128 tisíc budou tvořit Indonésané.

Zdroj: Mediafax.cz, Novinky.cz, Wikipedia.org

Témata: katastrofa, oceán

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Pátek 14. 5. 2021, včera měl(a) svátek Servác

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt