Zemřel bývalý ruský prezident Jelcin

Zemřel bývalý ruský prezident Jelcin zdroj: Wikipedia.org

23. 4. 2010, 14:57 | Jakub Hájek

stalo se 23. dubna 2007 21. století

Moskva – Ve svých 76 letech zemřel v Moskvě v 13.45 středoevropského času bývalý ruský prezident Boris Jelcin. Potvrdil to mluvčí ruské prezidentské kanceláře Alexander Smirnov. Příčinou úmrtí 76letého prvního demokraticky zvoleného ruského prezidenta bylo srdeční selhání. V čele země stál Jelcin od roku 1991. O osm let později odstoupil kvůli zdravotním problémům, pravomoci předal Vladimiru Putinovi. Jelcin bude pochován ve středu 25. dubna.

Jelcina, který 1. února oslavil 76. narozeniny, dlouho provázely zdravotní potíže (od roku 1996 měl pětinásobný srdeční bypass). Ty jej také donutily na sklonku roku 1999 odejít z prezidentského postu ještě před koncem řádného mandátu. Úřad od té doby zastává právě Vladimir Putin, kterého nedlouho předtím Jelcin do Kremlu povolal jako premiéra.

“Díky Borisi Jelcinovi byla kdysi přijata nová ústava, která z lidských práv učinila prvořadou hodnotu. Dal tak lidem možnost svobodně vyjadřovat své názory a rozhodovat o tom, kdo jim bude vládnout,” shrnul dnes v ruské televizi hlavní Jelcinovy zásluhy Putin.

Život Borise Nikolajeviče Jelcina

Boris Nikolajevič Jelcin se narodil 1. 2. 1931 ve Sverdlovském kraji. Jeho otec Nikola Jelcin byl odsouzen za protisovětskou agitaci k nuceným pracím v gulagu; jeho matka byla švadlena. Jelcin vystudoval Puškinovu střední školu v Bereznikách. I přes problémy s učiteli a otcem nakonec toto desetileté vzdělání dokončil. Jelcin přišel o dva prsty, když s se s kamarády pokoušel rozebrat granát, který ukradl ve skladech Rudé armády.

Vyšší vzdělání získal až na Uralské technické univerzitě ve Sverdlovsku, oboru stavitelství. Téma jeho diplomové práce bylo „Televizní věž“. Od prací různých stavbyvedoucích a inženýrů se postupně propracoval až k vyšším funkcím v Komunistické straně Sovětského Svazu. Přelomovým byl pro něj rok 1985, kdy ho ze sverdlovského oblastního výboru povolal do Moskvy Michail Gorbačov. V prosinci se Jelcin postavil do čela moskevských komunistů.

O dva roky později byl kvůli neshodám s Gorbačovem ze všech postů sesazen, ale do politiky se vrátil jako poslanec a dotáhl to až na předsedu Nejvyššího sovětu (parlamentu) RSFSR. Z KSSS vystoupil v červenci 1990, v červnu následujícího roku získal v demokratických volbách 57 procent hlasů a stal se prvním postsovětským prezidentem.

Symbolem rodící se ruské demokracie se stal ve chvíli, kdy se v roce 1991 veřejně postavil proti puči, jímž se zastánci tvrdé linie v sovětském vedení pokusili svrhnout Gorbačova. Naproti tomu jeho rozpor s parlamentem v roce 1993 skončil ozbrojeným konfliktem a 146 mrtvými.

Zdroj: Wikipedia.org, Novinky.cz, iDnes.cz, Aktuálně.cz

Témata: panovník, prezident, Rusko, úmrtí

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

  • Jsem zdrcen, taková ztráta!

    Miroslav, 3. 6. 2010 13:22

    Reagovat

    Jsem zdrcen, taková ztráta!

Čtvrtek 2. 7. 2020, včera měl(a) svátek Jaroslava

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt