Zemřel Charles Lindbergh, pokořitel Atlantiku

Zemřel Charles Lindbergh, pokořitel Atlantiku zdroj: Skepticism.org

26. 8. 2012, 15:51 | Martina Sotáková

stalo se 26. srpna 1974 70. léta

Maui – Dnes zemřel na rakovinu na havajském ostrově Maui americký letec Charles Augustus Lindbergh, ml., známý též jako Osamělý orel nebo Lucky Lindy. Byl prvním člověkem, který podnikl sólový přelet přes Atlantský oceán.

Charles Lindbergh, ml. se narodil 4. února 1902 v Detroitu ve státě Michigan jako syn švédských přistěhovalců. Poté vyrůstal v Minnesotě, kde byl jeho otec kongresmanem. Vystudoval strojní inženýrství na univerzitě ve Wisconsinu, absolvoval výcvik pilotů a mechaniků v Nebraska Aircraft a v Army Air a po jeho ukončení nastoupil jako hlavní pilot letecké poštovní společnosti Robertson Aircraft Co. v Missouri. Zde létal s dvouplošníkem  a byl známý tím, že doručil poštu za každých okolností.

V roce 1919 vypsal Raymond Orteig, majitel hotelů v New Yorku, cenu 25 000 dolarů pro toho, kdo první přeletí nonstop z New Yorku do Paříže. Několik pilotů bylo při tomto pokusu zabito nebo zraněno. Lindbergh oslovil devět byznysmenů s prosbou o finanční výpomoc. Své nové letadlo  nazval Spirit of  St. Louis. Vzhledem k tomu, že se nikomu do té doby nepodařilo Atlantik překonat, bylo rozhodnuto.

20. května 1927 vzlétl v 7:52 místního času z Rooseveltova letiště poblíž New Yorku. Po 33,5 hodinách a více jak 5 794 kilometrech přistál na Le Bourget Field u Paříže. Získal si tím celosvětovou popularitu. Francouzský prezident mu udělil Řád čestné legie, prezident USA vyznamenání Distinguished Flying Cross.

Harry Guggenheim, multimilionář a obdivovatel letectví, požádal před touto cestou Lindbergha, aby ho navštívil po svém příletu zpět do New Yorku. Později prohlásil, že nevěřil, že cestu přežije. Po návratu ho jeho nadace sponzorovala na tříměsíční světové tour, kdy se svým letadlem navštívil 49 států, 92 měst a pronesl 147 projevů.

21. března 1929 byl za přelet Atlantiku vyznamenán nejvyšším armádním vyznamenáním USA – Medal of Honor. Jeho nevídaná publicita odstartovala rozvoj leteckého průmyslu. Inovace, které tento let přinesl, jako např. zdokonalování techniky létání ve velkých výškách nebo snižování spotřeby paliva, se staly základem moderní mezikontinentální letecké dopravy.

27. května 1929 se Lindbergh oženil s Anne Morrowovou, americkou pilotkou. Celkem se jim narodilo šest dětí. Bohužel jeho rodina byla 2 roky po narození prvního syna stihnuta neštěstím. Syn Charles III. se 1. března 1932 stal obětí únosu. Po neúspěšném vyjednávání s únosci bylo 12. května nalezeno dětské tělíčko v Hopewellu v New Jersey, nedaleko od místa únosu. Chlapec byl mrtvý už v době vyjednávání, spadl ze žebříku. Rodina se po této události odstěhovala do Evropy, kde žila v Anglii a Bretani.

Bruno Richard Hauptmann, obviněný a posléze shledaný vinným za tento únos, byl 3. dubna 1936 popraven na elektrickém křesle. Američtí zákonodárci poté přijali nový zákon, Lindbergh Law, podle něhož je únos považován za federální zločin.

Mezi válkami podnikl Lindbergh, z pověření americké armády, cesty do nacistického Německa a Sovětského svazu. Jeho úkolem bylo podat informace o vývoji letectví, především o Luftwaffe a nacistických válečných plánech. V roce 1938 byl pozván americkým velvyslancem v Německu do Berlína, na večeři s Hermannem Göringem a německými odborníky na letectví Ernstem Heinkelem, Adolfem Baeumakerem a Willym Messerschmittem.

Göring udělil Lindberghovi Řád německého orla za jeho služby letectví a za přelet přes Atlantik. Což později vyvolalo v USA ostré protesty.

Lindbergh se ale nevěnoval pouze letectví. Jeho švagrová podlehla srdeční chorobě, a tak se začal zajímat o možnosti léčby, spolu s francouzským držitelem Nobelovy ceny, lékařem A. Carrelem. Společně vydali roku 1938 knihu The Culture of Organs na téma promývání orgánů uvnitř lidského těla pomocí jimi vymyšlené skleněné pumpy. Stejně tak přemýšleli o umělém srdci a to mnohem dříve než bylo vyrobeno.

V roce 1939 se vrátil s rodinou do USA. Za druhé světové války se stal obhájcem politiky nevměšování. Promlouval na masových shromážděních v Madison Square Garden v New Yorku a na Soldier Field v Chicagu. Kritizoval prezidenta Roosevelta, Brity a Židy za to, že ženou zemi do války, což vyvolalo opět ostrou kritiku a tak se rozhodl rezignovat na všechny své funkce. Někteří Američané ho označili za sympatizanta nacismu, jelikož nevrátil Goringův řád.

Po útoku na Pearl Harbor v roce 1944,  se znovu pokoušel k letectvu vrátit, jeho žádost byla zamítnuta. Uskutečnil ale v témže roce 50 bojových letů v Pacifiku již jako civilista. Poté pracoval jako civilní konzultant a testovací pilot pro Ford Motor a U.S. Air Force. Pracoval na vylepšení využití paliva na letounech P-38 Lightning, která zaujala i generála MacArthura. Pomohl také při sestrojování Boeingu 747.

V roce 1953 publikoval autobiografickou knihu The Spirit of St. Louis, která vyhrála Pulitzerovu cenu o rok později. Prezidentem Eisenhowerem byl povýšen na brigádního generála.

V 60. letech se zajímal o kulturu a obyvatele v Africe a na Filipínách a o ochranu velryb. Byl proti rozvoji nadzvukových dopravních letadel, jelikož se obával důsledků, které mohou mít na zemskou atmosféru.

Křištálová kouleVěštecká koule

Od roku 2002 bude každoročně udělována Lindbergh-Carrelova cena  za mimořádný přínos v rozvoji biotechnologií pro uchovávání orgánů.

Podle Lindberghova návrhu byly firmou Longines sestrojeny hodinky, které umožňovaly pilotům snadnější navigaci. Budou se prodávat i ve 21. století.

Zdroj: www.charleslindbergh.com, www.cs.wikipedia.org, www.ceskatelevize.cz

Témata: armáda, Atlantik, Charles Lindbergh, létání, ocenění, úmrtí, únos, válka, vyznamenání

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Pondělí 21. 9. 2020, včera měl(a) svátek Oleg

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt