Zemřel Harry Truman, 33. prezident Spojených států

Zemřel Harry Truman, 33. prezident Spojených států zdroj: Wikipedia.org

26. 12. 2011, 15:24 | Michal Karas

stalo se 26. prosince 1972 70. léta

Kansas City, USA – Zemřel bývalý americký prezident Harry Truman. Zesnul ve věku 88 let na stáří v nemocnici v Kansas City. Je pohřben u Trumanovy knihovny v Independence.

Narodil se 8. května 1884 v Lamaru, ve státě Missouri jako nejstarší dítě Johna Andersona Trumana a Marthy Elleny Young Trumanové. Během svého života mu přibude ještě mladší bratr John a také sestra Mary. V šesti letech se společně s rodinou přestěhuje do Independence. Roku 1901 dokončuje střední školu a v letech 1906-1916 pracuje jako farmář.

Po vypuknutí 1. světové války narukuje dobrovolně do armády a je odvelen do armády. Po vyhlášení míru se vrací zpět do Spojených Států, kde se žení s Bess Wallacovou a má s ní dceru Margareth. V té době začíná podnikat – otevře si obchod s oblečením Truman & Jacobson s přítelem z Francie v Kansas City. V roce 1922 bohužel zkrachuje.

Roku 1922 se stává soudcem v okrese Jackson (Missouri). V roce 1924 platí vstupní poplatek 10 dolarů a stává se členem Ku-Klux Klanu. Během jeho prezidentování se vedou spory, proč do spolku vůbec vstoupil.

Úspěšně kandiduje do Senátu za stát Missouri roku 1934. Stává se jedním z největších stoupenců Franklina D. Roosevelta a velmi ho podporuje během vládnutí, což se mu velmi vyplatí, protože ho roku 1944 Roosevelt navrhne na viceprezidenta, ale brzy po jmenování umírá, a proto se 12. dubna 1945 Harry Truman stává jeho nástupcem.

Brzy po uvedení do úřadu souhlasí se shozením atomových bomb, které vybuchnou 6. srpna v Hirošimě a 9. srpna 1945 v Nagasaki a díky tomu Japonsko zakrátko kapituluje.V letech 1945-1947 se prezentuje projekt – Marshalův plán, který má pomoct státům zasaženým válkou. Státy Východního bloku však tuto pomoc jednohlasně odmítají a Truman tuší, že se vztahy se Sovětským Svazem začínají pomalu, ale jistě ochlazovat.Roku 1947 vyhlašuje Trumanova doktrínu, která má zabránit šíření komunismu do dalších zemí, i když se ze začátku zdálo, že půjde ve šlépějích Roosvelta, který se Stalinem udržoval lepší vztahy.

Když je zvolen do druhého volebního období, snaží se prosadit zákony spojené se sociální politikou pod názvem Fair Deal. Bohužel se mu je nedaří prosadit, a proto vstoupí v platnost až za vlády Lyndona Johnsona (1963-1969).

Během jeho vlády musí zvládnout mnoho těžkých zkoušek. Například První berlínskou krizi, kde neustupuje Stalinovi a slaví tím velký úspěch. Také podporuje Jižní Koreu, kterou napadne Severní s podporou Sovětského Svazu.

Po opuštění prezidentského úřadu se vrací do Independence, kde hodně píše, přednáší a zasluhuje se za vznik knihovny, po něm pojmenované.

5. prosince 1972 je přijat do nemocnice v Kansas City pro srdeční slabost, špatnou funkci ledvin a zažívací problémy. Umírá 26. prosince 1972 v 7:50 ráno ve věku 88 let. Je pohřben u Trumanovy knihovny v Independence.

 

Velká trojka - W. Churchill, F.D.Roosevelt a J.V.Stalin

Témata: Harry Truman, prezident, úmrtí, USA

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Úterý 25. 2. 2020, včera měl(a) svátek Matěj

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt