Zemřel Heinrich Harrer, horolezec a autor románu Sedm let v Tibetu

Zemřel Heinrich Harrer, horolezec a autor románu Sedm let v Tibetu zdroj: Tibet.net

7. 1. 2011, 9:14 | Jakub Hájek

stalo se 7. ledna 2006 21. století

Vídeň – Ve věku 93 let zemřel rakouský horolezec, cestovatel, geograf, fotograf a spisovatel Heinrich Harrer, který se mezi horolezci proslavil svým prvovýstupem nebezpečnou severní stěnou Eigeru v roce 1938. Většina lidí si však v souvislosti se jménem Heinrich Harrer vzpomene na knihu Sedm let v Tibetu a na stejnojmenný film s Bradem Pittem v hlavní roli.

Heinrich Harrer se narodil v roce 1912 v korutanském městě Hüttenberg do rodiny poštovního úředníka. V letech 1933 až 1938 studoval geografii a sport na Univerzitě Karla Franzense ve Štýrském Hradci. Od mládí se věnoval lyžování a horolezectví. V červnu 1938 Harrer spolu s Anderlem Heckmairem, Fritzem Kasparkem a Ludwigem Vorgem završil mnohaleté úsilí o průstup „stěny smrti“, která do té doby nepustila na vrchol hory žádného z odvážlivců a vyžádala si mnoho životů. Rakousko-německá čtveřice se ihned stala národními hrdiny.

Díky tomuto úspěchu se Harrer dostal do německé expedice, se kterou odjel v roce 1939 do Himálaje pokořit osmitisícovku Nanga Parbat. Osud však expedici nepřál, když krátce po zahájení výstupu vypukla Druhá světová válka a horolezci byli zajati britskou koloniální správou a internováni společně s dalšími asi tisíci zajatci v severoindickém Dehradunu. Spolu s přítelem Peterem Aufschnaiterem se mu ale ze zajateckého tábora podařilo uprchnout do Tibetu.

Přes nejrůznější obtíže se Harrerovi podařilo dostat až do hlavního tibetského města Lhasy, kde se seznámil s tehdy jedenáctiletým 14. dalajlámou Tändzinem Gjamccho a stal se jeho učitelem angličtiny. V Tibetu přečkal válku a když v roce 1951 Čína obsadila Tibet, uprchl společně s dalajlámou do Indie a vrátil se zpět do Evropy.

Zážitky a zkušenosti z cesty do Tibetu a pobytu ve Lhase byly námětem Heinrichu Harrerovi k románu Sedm let v Tibetu, který byl v roce 1997 zfilmován. Harrer se do Tibetu vrátil ještě počátkem 80. let a své rozporuplné dojmy z Čínou ovládaného Tibetu shrnul v knize Návrat do Tibetu. Heinrich Harrer rovněž podnikl mnoho jiných cest, mimo jiné na Borneo nebo do Brazílie, a sepsal z nich více než 20 knih.

Sedm let v Tibetu

Zdroj: Sport.cz, Wikipedia.org

Témata: Čína, horolezectví, Sport, Tibet

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Čtvrtek 13. 8. 2020, včera měl(a) svátek Klára

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt