Zemřel Kim Ir-sen, do čela KLDR se dostává jeho syn

Zemřel Kim Ir-sen, do čela KLDR se dostává jeho syn zdroj: Wikipedia.org

8. 7. 2012, 15:57 | Tadeáš Sedláček

stalo se 8. července 1994 90. léta

Pchjongjang – Prezidenta Korejské lidově demokratické republiky zastihla dnes v osmdesáti dvou letech srdeční příhoda.

Diktátor, který přispěl k vzestupu i pádu Severní Korey, však souboj se smrtí nevyhrál, a tak museli lékaři konstatovat smrt.

Samotná událost proběhla velice dramaticky. Kim Ir-senův syn, Kim Čong-il, okamžitě po infarktu odvolal Ir-senův tým lékařů a poslal do Pchjongjangu pro nejelitnější tým v KLDR. Po několika hodinách lékaři do atomového krytu, kde se prezident skrýval (obával se totiž o stabilitu svého režimu poté, co se začal rozpadat východní blok), skutečně dorazili, tou dobou však již bylo pozdě.

Celá Severní Korea nyní truchlí za svého vůdce, kterého považovala (či spíše stále považuje a nejspíš i považovat bude) za jakési ztělesnění boha na zemi. Kim Ir-sen však nebyl žádný svatoušek, po relativně klidných sedmdesátých a osmdesátých letech přišlo období velké chudoby (nepodložené zprávy hovoří dokonce o hladomoru) způsobené jednak pádem Sovětského svazu, jednak neúměrně vysokými náklady na armádu.

Ještě dnes byl Ir-senův syn Kim Čong-il uveden do čela KLDR, aby nedošlo k žádným pochybnostem o síle a stabilitě režimu.

Křištálová kouleVěštecká koule

Kim Čong-il nebude vládnout zdaleka tak dlouho, jako jeho otec, míra stalinismu v režimu však zůstává stejná. V roce 2006 dokonce proběhnou na území KLDR jaderné testy. Kim Čong-il však v prosinci 2011 zemře, a nástupcem se stane vnuk zakladatele KLDR – Kim Čong-un. Dynastická vláda tak bude i nadále zabezpečena.

Zdroj: cs.wikipedia.org

Témata: KLDR, komunismus, Severní Korea, stalinismus

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Sobota 31. 10. 2020, včera měl(a) svátek Tadeáš

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt