Zemřel lovec krokodýlů Steve Irwin, rejnok ho bodl do srdce

Zemřel lovec krokodýlů Steve Irwin, rejnok ho bodl do srdce zdroj: Wikipedia.org

4. 9. 2012, 8:03 | Martina Sotáková

stalo se 4. září 2006 21. století

Port Douglas – Známý lovec krokodýlů Steve Irwin (44) dnes zemřel při natáčení dokumentu Smrtící oceán pro Discovery Channel. K neštěstí došlo u Velkého bariérového útesu v severovýchodní Austrálii poblíž města Port Douglas.

Při potápění ho bodl přímo do srdce rejnok z čeledi trnuchovitých vážící více jak 100 kilogramů. Zraněný Irwin si sice jedovatý bodec z hrudníku vytáhl, ale poté ztratil vědomí a i přes rychlý zásah záchranářů zemřel.

Setkání s rejnokem, jež se pro Irwina stalo osudným, je natočeno na videozáznamu. Kameraman, který plaval před rejnokem, popisuje smrtelnou nehodu následovně:  “Je tam vidět, jak Steve plave nad rejnokem, ten najednou zvedl ocas vzhůru a zasáhl ho sem (do hrudníku)”

Jedovatý bodec na konci ocasu je obrannou proti přirozeným predátorům a dosahuje až 25 centimetrů. Zranění, která způsobuje, jsou srovnatelná s ranou nožem nebo bajonetem. Na člověka tyto paryby útočí naprosto výjimečně. V Austrálii jsou do dnešního dne evidovány pouze dva případy, a to v letech 1938 a 1945. Otázkou je, co způsobilo, že se rejnok vylekal a zasáhl.

Irwinovi příznivci označili tuto tragickou smrt jako šokující, bizarní a velmi nepravděpodobnou. V televizních seriálech si hrál s obřími krokodýly, jedovatými hady a ještěry a při srovnání s těmito plazy není rejnok nebezpečný. Irwin rád mluvil o tom, že mu kromě papouška žádné zvíře neublížilo.

Byl ve své zemi velice populární. Předseda australské vlády John Howard přerušil jednání parlamentu, aby mu vzdal hold. “Byl to ryzí, jedinečný a pozoruhodný Australan a jeho smrt mě rmoutí,” prohlásil.

Momentálně je páska zachycující Irwinovu smrt v rukou policie a je předmětem vyšetřování. Tělo bylo převezeno do Cairns na pitvu.

Steve Irwin po sobě zanechal manželku Terri, dceru Bindi a syna Roberta.

Život Steva Irwina

Stephen Robert Irwin se narodil 22.února 1962 ve Viktorii. V roce 1970 založila jeho rodina v Beerwah v Queensland park s plazy, z kterého se později stala ZOO – Australia ZOO. Steve tak vyrůstal mezi zvířaty již od malička. Chytat krokodýly ho naučil jeho otec, toho prvního chytil již ve svých devíti letech.

V roce 1991 převzal po otci vedení ZOO. Setkal se s televizním producentem Johnem Staintonem a společně natočili velmi úspěšný dokument Lovec Krokodýlů. V následujících třech letech natočil dalších 10 epizod, které se vysílaly po celém světě.

Stal se tak celosvětovou televizní hvězdou. Seriál Lovec krokodýlů měl 70 epizod a celkem ho vidělo 200 miliónů diváků. Dále natočil 53 epizod dokumentu Seznamy Krokodýlů, 43 epizod dokumentu Krokodýlí Deníky a nakonec televizní sérii Mladí veterináři, která byla uvedena minulý rok.

Diváci si ho oblíbili nejen díky jeho odvaze, ale i pro jeho způsob vystupování, khaki šortky a silný australský přízvuk. Před dvěma lety přišel na krátký čas o popularitu, protože krmil krokodýla a přitom držel v náručí svého měsíčního syna. V tisku byl srovnáván s Michaelem Jacksonem, kterému  málem vypadl syn z balkónu berlínského hotelu.

Křištálová kouleVěštecká koule

Koroner vyšetřující Irwinovu smrt zničí dvě kopie natočených záběrů této tragické události. Originál předá jeho manželce Terri.  Za tyto záběry budou nabízeny sumy vyšší než milión dolarů.

Již 9. září 2006 se na serveru youtube objeví údajné video Irwinovi smrti trvající 16 vteřin.

Roku 2007 bude posmrtně oceněný v Síni slávy. V Beerwah po něm bude pojmenována silnice.

Australská ZOO, kterou povede manželka Terri, bude i nadále nadále pokračovat Irwinově odkazu.

Zdroj: www.hn.ihned.cz, www.zpravy.idnes.cz, www.casopis.planetazvirat.cz, www.steveirwin.php5.cz, www.priroda.cz, www.crocodilehunter.com, www.novinky.cz

Témata: rejnok, Steve Irwin, tragická smrt, zabití, zoo

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Sobota 16. 1. 2021, včera měl(a) svátek Alice

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt