Zemřel mistr útěků, karetní král, princ vzduchu Harry Houdini

Zemřel mistr útěků, karetní král, princ vzduchu Harry Houdini zdroj: Wikipedia.org

31. 10. 2012, 23:01 | Sylva Burgertová

stalo se 31. října 1926 ½ 20. stol.

Detroit – Dnes, poslední říjnový den, zemřel v Detroitské nemocnici světoznámý kouzelník a iluzionista. Harry Houdini podlehl na následky zranění z dnešního odpoledne.

Houdini odpočíval ve své šatně, kde jej kreslili studenti Výtvarného umění. Sám Houdini o sobě prohlašoval, že jeho tělo vydrží jakýkoli úder, jeden student se optal, zda je tomu opravdu tak a než se velký mág nadál udeřil mu třikrát pěstí do břicha. Houdini nestihnul zatáhnout břišní svaly a jeho slepé střevo, se kterým již měl problémy, prasklo.

Pod jménem Erik Weiss se narodil roku 1874 v Maďarsku, ale velice záhy se celá rodina přestěhovala do Ameriky. Jako povolání si v dospělosti vybral kouzelnické řemeslo, jeho začátky byly krušné, vystupoval po hospodách a nevalných zařízeních spolu se svou manželkou Bess. V počátku kariéry se věnoval spíše karetním trikům či artistickým kouskům na hrazdě. Zlom jeho kariéry nastal v okamžiku, kdy objevil svou zálibu a talent v únicích, od té doby se také přejmenoval na Houdiniho, a to podle jeho oblíbence, zakladatele moderního kouzelnictví, Robérta Houdina.

Houdini o sobě prohlašoval, že jakmile uvidí nějaký trik třikrát, dokáže jej zopakovat. Nejvíce ovšem proslul tím, že se dokázal dostat z jakéhokoli úniku. Do podvědomí veřejnosti se dostal hlavně při evropském turné, které mu zařídil jeho nový manažer Martin Beck, projel vše od Anglie po Rusko. Místní policisté jej spoutávali a zamykali do cel, rozzářený Houdini poté za chvíli vylezl.  Při vystoupeních visel nad publikem a dostával se z řetězů či svěracích kazajek, což dokázal jako první na světě. Často zval na pódium i samotné diváky, aby mu únik ztížili, a spousta firem jej využívala k marketingové propagaci, kdy například pivovarníci chtěli, aby se dostal z pivní nádrže. Jak jeho sláva stoupala tak i jeho obdivovatelů a napodobovatelů přibývali a tak Houdini musel vymýšlet stále nové a těžší triky.

Mezi jeho nejproslavenější kousky, o kterých se jistě bude mluvit ještě několik desetiletí, patří například únik z čínského mučícího stroje, kdy byl hlavou dolů ponořen do prosklené nádrže plné vody. Mimo pout mu situaci ztěžovaly i mříže, vše bylo pro diváky navíc přitažlivé, protože kdyby se tento únik nepovedl, Houdinimu by hrozila smrt. Život nejvíce ohrožující trik ovšem předvedl poprvé v roce 1917, kdy se nechal pohřbít zaživa do hloubky dvou metrů. Musel se vyhrabat ven, při volání o pomoc se mu do úst dostala hlína a málem se zadusil, z posledních sil se dostal nad zem, ale museli jej odnést asistenti. Tento trik s větším úspěchem za svůj život zopakoval ještě dvakrát.

Jeho konec je obestřen duchovní atmosférou už proto, že nastal na svátek duchů, Helloween. Pomoc po tragické nehodě v podobě odvozu do nemocnice přišla pozdě a tak Harrry Houdini umřel nesmyslně ve svých padesáti dvou letech.

Křištálová kouleVěštecká koule

Harry Houdini i přes všechen čas, zůstane jedním z největších kouzelníků a inspiruje celou řadu nové generace včetně jeho budoucího nástupce Davida Copperfielda. Díky datu jeho úmrtí se ovšem vyrojí velká spousta spekulací ohledně skutečné příčiny smrti, od usmrcení arzenikem po tak absurdní, že kouzelník neumřel, ale pouze odešel do jiné dimenze studovat pokročilejší Fyziku, aby se tak mohl po letech vrátit s dalšími kousky, které nám zastaví dech.

Zdroj: xman.idnes.cz, www.liveportal.cz

Témata: únik

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Neděle 31. 5. 2020, včera měl(a) svátek Ferdinand

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt