Zemřel Salvador Dalí

Zemřel Salvador Dalí zdroj: Gymkc.cz

23. 1. 2013, 14:39 | Adam Z.

stalo se 23. ledna 1989 80. léta

Madrid – Ve věku 84 let zemřel ve španělském městě Figueras na těžký zápal plic malíř Salvador Dalí.

V květnu by se enfant terrible světového výtvarného umění Salvador Dalí y Domenech, španělský malíř katalánského původu, dožil pětaosmdesáti let. Spravedlivě budiž řečeno, že se proslavil nejen výstřednostmi a využíváním provokací k získání slávy (mezi ně patřilo i několikeré ohlášení jeho úmrtí).

Jako bytostný anarchista se sice nevyhnul názorovému kolísání, které způsobilo i extrémně rozdílné hodnocení jeho tvorby či občanských postojů, ale přesto se natrvalo zapsal do dějin moderního umění. Jeho tvorba byla založena na koncepci „vnitřního modelu“, kde podle slov K. Teigeho není nic fantastičtějšího než skutečnost a skutečnějšího než fantazie.

Dokonalá řemeslnost dodává jeho snovým vizím obrovskou sugestivnost. Takzvaná paranoisticko-kritická metoda, jak ji sám nazval, se stala zrcadlem nastaveným tomuto rozpornému světu, ve kterém ještě stále platí jím položená otázka, zda paranoickým je malířovo zrcadlení či samotný svět. Proto je jeho dílo stále platnou výzvou pro celé lidstvo.

Zdroj: Rudé právo – archiv.ucl.cas.cz

Témata: Salvador Dalí, umění, úmrtí

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Úterý 2. 3. 2021, včera měl(a) svátek Bedřich

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt