Zemřel vynálezce Thomas Alva Edison

Zemřel vynálezce Thomas Alva Edison zdroj: Wikipedia.org

18. 10. 2010, 18:14 | Marek Hnátek

stalo se 18. října 1931 ½ 20. stol.

New Jersey – Svět se bude muset vyrovnat s další ránou. Uprostřed devastující hospodářské krize odešel geniální vynálezce, inovátor a obdivuhodný člověk. Když včera doktor vycházel z Edisonova pokoje a prohlásil: „Světlo ještě svítí,“ byla stále naděje. Ta však pohasla o několik hodin později. Thomas Alva Edison zemřel dnes ráno ve svých 84 letech.

Můžeme jen hádat, jaké události teď budou následovat. Nejen velikány z Wall Streetu ovlivní smrt vynálezce žárovky a fonografu. Samozřejmý je i vztah a zájem veřejnosti k muži, jehož dílo usnadnilo a obohatilo životy milionů lidí.

Nesmazatelný zápis ho historie

Edison mocně ovlivnil budoucí utváření světa. Jeho vynálezy od základu změnily společnost a často spustily davové šílenství. Čtenáři New York Times si tak mohli přečíst o mozku s neskutečnou cenou patnácti miliard dolarů – to je více, než kolik bylo v Americe vytěženo zlata.

Mnohým učaroval i svým praktickým přístupem k životu. Dokázal, že přes každou překážku se dá dosáhnout ke hvězdám.

Edisonův příběh

„Vidlák ze středního Západu“, který se dlouhá léta těžce protloukal, než se mu podařilo prorazit. A i poté, co opakovaně dosáhl domnělého úspěchu, znovu spadl na dno a musel se pracně dostávat zpět. Zažil trpké chvíle, nespočet podvodů a války finančních titánů. I jako světoznámý vynálezce byl několikrát dohnán na propast chudoby. Štěstí ale nakonec vždy stálo jeho straně.

Jako dítě byl pokládan za zaostalého. Do školy chodil pouhé tři měsíce, matka ho vzdělávala doma. Zatímco si ostatní děti hrály venku, on trávil čas ponořený do pokusů ve sklepní laboratoři. Aby si vydělal na její vybavení, projevil podnikavého ducha – nejdříve prodával zeleninu, pak založil vlastní noviny.

Později se marně pokoušel uživit jako telegrafista. Své nápady vždy považoval za důležitější než povinnosti. Uprostřed zprávy klidně přerušil kolegu na druhém konci, aby si zapsal, co mu prolétlo hlavou.

Po prvním neúspěšném vynálezu přišel jako žebrák do New Yorku. Zde se vítr obrací a Edisonovi se podařilo prodat patent na vylepšení telegrafů. Mladík, který roky žil v bídě, měl najednou před sebou čtyřicet tisíc dolarů. Postavil továrny, začal podnikat a zbohatl.

Nic ale netrvá věčně. Dostal do informační války obrů, která mu vzala peníze i čas. Paradoxně v ní přebíhal od jedné straně k druhé. Mamutí Wester Union, pro kterou vynalézal duplexní telegraf, zde stála proti „Mefistofelovi Wall Streetu“, pověstnému Jayi Gouldovi. Ten se spoléhal na Edisonův automatický telegraf. Následovaly dlouhé roky sporů a žalob o patenty, při nichž se muž s velkou hlavou opět dostal na mizinu.

V době frustrace přišel čas na Edisonovy největší objevy. Po trpkých zkušenostech s titány se rozhodl odejít na poušť, aby se z něj stal „Čaroděj z Menlo“. Vzal ženu, děti a nejvěrnější spolupracovníky a otevřel novou kapitolu svého života.

Ze spárů Mužů z Wall Streetu však nikdy neunikl. Do jejich kapes bezpracně plynuly peníze z nevýhodných licencí a patentů, zatímco Edison často bojoval o existenci.

V Menlo byly po dvacetihodinových pracovních směnách vynalezeny fonograf a žárovka. Edison se stal hrdinou, mířily k němu zástupy obdivovatelů, novinářů i agentů konkurence. Poté přišlo zavádění elektřiny do života běžných domácností.

Po smrti první ženy se znovu oženil a přestěhoval do West Orange. V okolí zámku Glenmont postavil továrny a největší laboratoř na světě. Opět pravidelně ohlašoval desítky nových patentů. Přišly další velkolepé vynálezy – kamera, projektor a kinetoskop odstartovaly filmový průmysl.

Ve stáří si Edison užíval slávy a společného života s ženou Minou. Po mnoha cestách opět zavítal do oblíbeného New Jersey. Zde vydechl naposledy.

Zajímavosti o Edisonovi

  • Navykl si na ohromné dávky práce. Vynalézal a experimentoval i dvacet a více hodin denně a byl schopný bdít několik dní a nocí. Spal na zemi nebo na stole. To stejné vyžadoval i od svých kolegů. Nejednou se stalo, že před továrnou přešlapovaly rozhořčené ženy zaměstnanců a prosily, aby muže konečně pustil domů.
  • Nikdy se nepřišlo na to, jak se stal nahluchlým. Existují tři nejvěrohodnější teorie: Buď následkem výbuchu v jeho dětské laboratoři, či výpraskem od průvodčího, když zapálil vlak, nebo byl nahluchlý už od narození.

Edisonovy citáty a zápisky

„Genialita je jedno procento inspirace a devadesátdevět procent potu.“

„Každému muži je dovoleno spát nejvýše čtyři hodiny. Mistr sám spí pouze dvě, na podlaze nebo na stole v dílně. Ihned mě probuďte, stane-li se cokoli nenadálého.“

„Většina lidí propásne svou životní příležitost, protože ta je oblečena v montérkách a vypadá jako práce.“

„Čas je ve skutečnosti jediný kapitál, který člověk má, a je to jediná věc, kterou si nesmí ani v nejmenším dovolit promrhat nebo ztratit.“

„Ukažte mi naprosto spokojeného člověka a ukážu vám ztroskotance.“

„Kdybychom všichni využili své schopnosti, žasli bychom nad výsledky.“

„Böhm baňku rozbil! Je to k posrání!“

„Já jsem neselhal. Já jsem pouze našel 10 000 cest, které nebudou fungovat.“

Zdroj: T.A. Edison – F. Jílek ISBN 80-85243-59-8

Témata: úmrtí, vynálezy

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Pátek 30. 10. 2020, včera měl(a) svátek Silvie

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt