Zemřela Alice Masaryková

Zemřela Alice Masaryková zdroj: Muzeum TGM v Lánech

29. 11. 2010, 15:36 | Jakub Kratochvíl

stalo se 29. listopadu 1966 60. léta

Chicago – Zpoza oceánu dnes přišla smutná zpráva o skonu sedmaosmdesátileté Alice Masarykové. Narodila se Charlottě a Tomáši Masarykovým 3. května 1879 ve Vídni, kde se budoucí první československý prezident připravoval na docenturu z filosofie. Dětství Alice bylo prodchnuté náboženskou výchovou, ale také liberálními výchovnými přístupy.

Studovala na dívčím gymnáziu Minerva a po jejím absolvování započala studium medicíny, ale po roce přešla na filosofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, na které ve 24 letech promovala. Posléze odjela na univerzitu do Lipska, rok nato už pracovala v Berlíně a také strávila skoro dva roky v Chicagu při bádání nad moderními metodami sociální práce. Po návratu z USA působila jako středoškolská profesorka na lyceu v Českých Budějovicích a v Praze.

Během 1. světové války postihlo rodinu několik ran. Nejprve v prosinci 1914 odešel otec Tomáš s druhou dcerou Olgou do exilu, kde začal jednat o samostatnosti českých zemí a Slovenska se zahraničními diplomaty. V březnu 1915 podlehl nákaze tyfu Alicin bratr Herbert a bratr Jan narukoval do rakousko-uherské armády. Ataky tajné policie se soustředily na Alici a Charlottu – následovaly výslechy. Dne 28. října 1915 bylo nejstarší dítě TGM zatčeno a osm měsíců vězněno ve Vídni. Důvodem pro tento krok mělo být podezření z ukrývání otcova archivu.

Energickou paní si v roce 1919 vybral výbor Československého červeného kříže do svého čela, v němž stála téměř 20 let. Z tohoto postu dala také popud k zavedení Svátku matek, který se v Československu poprvé slavil v roce 1923. Po roce 1948 Den matek nahradil Mezinárodní den žen. Mimo jiné byla zvolena do Výkonného výboru a Rady guvernérů Ligy společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce.

V roce 1928 se rovněž stala předsedkyní 1. mezinárodního kongresu sociální práce v Paříži. I díky její spolupráci s architektem Josipem Plečnikem dnes můžeme obdivovat osobitý rukopis, kterým Slovinec obohatil Pražský hrad. Dne 13. května 1923 zemřela matka Charlotta a roli „první dámy“ převzala právě Alice.

Žena, která se nikdy nevdala, následovala těsně před vypuknutím 2. světové války svého sourozence Jana na Západ. Než se konečně usadila ve Spojených státech amerických, odcestovala nejprve do Švýcarska a pak i do Velké Británie. Po tragické smrti Jana Masaryka v březnu 1948 Alice podruhé emigrovala do zahraničí. Roku 1950 se natrvalo usadila v USA, kde před 16 lety napsala vzpomínkovou knihu „Dětství a mládí“. V roce 1959 po mozkové příhodě zcela oslepla a letos se odstěhovala do českého domova pro seniory v Chicagu, kde právě dnes zemřela.

Křištálová kouleVěštecká koule

Alice Masaryková bude pohřbena v Masarykově mauzoleu v Chicagu. Ale roku 1994, na popud Českého červeného kříže, jsou její ostatky uloženy do rodinné hrobky Masarykových v Lánech.

V roce 1990 bude oslava Dne matek obnovena. (Den matek každoročně připadá na druhou květnovou neděli).

Od roku 2002 bude v Pamětní síni dr. Alice Masarykové v Lánech instalována expozice Muzea T. G. Masaryka věnovaná osobnosti Alice Masarykové a historii i poslání Červeného kříže.

Jejím jménem „Alice“ bude nazvána Domácí ošetřovatelská péče Českého červeného kříže.


Zdroj: Cervenykriz.eu, Pavel Kosatík, Michal Kolář: Jan Masaryk – Pravdivý příběh, Mladá fronta, Praha 1998, Wikipedie.cz, Hrad.cz

Témata: Tomáš Garrigue Masaryk, úmrtí

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Pátek 14. 5. 2021, včera měl(a) svátek Servác

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt