Zemřela katolická řeholnice Matka Tereza

Zemřela katolická řeholnice Matka Tereza zdroj: Lapl.org

5. 9. 2011, 14:47 | Jiřina Nováková

stalo se 5. září 1997 90. léta

Kalkata – Indie vyhlásila státní smutek. V nedožitých 87 letech zemřela katalická řeholnice, misionářka a humanitární pracovnice  Matka Tereza (rodným jménem Agnesë Gonxhe Bojaxhiu).

Patřila mezi zásadní odpůrkyně antikoncepce a potratů a k čelným představitelkám hnutí pro-life. Za své humanitární dílo získala řadu ocenění: Nobelovu cenu míru, britský Řád Za zásluhy a nejvyšší indické civilní vyznamenání Bharat Ratna.

Gonxhe Bojaxhiu se narodila se 26. srpna roku 1910 v albánské rodině jako nejmladší dcera úspěšného obchodníka. Rodiště tehdy náleželo Albánii v Osmanské říši. Pokřtěna byla jménem Agnese, ale doma jí říkali Gonxha (poupátko). Už ve svých dvanácti letech se rozhodla pro řeholní život. Balkánské války a první světová válka změnily politickou mapu světa a Skopje připadlo Makedonii. Tyto události rozptýlily rodinu Bojaxhiuvých po světě. Agnese odešla do Irska a vstoupila do kongregace Loretánských sester.

Agnese odjela do Indie, kde složila slib a přijala jméno Tereza. Na misionářské dívčí škole vyučovala zeměpis. Pro nadání a organizační schopnosti bylo Tereze svěřeno vedení Vyšší misijní školy v Kalkatě.

Tereza po dohodě s představenými opustila loretánský klášter a začala se věnovat nejchudším a umírajícím. Založila spolek Misionářek  milosrdenství.

Zakládala útulky pro umírající, sirotky a opuštěné děti. Budovala nemocnice a školy. Během několika roků vyvinula obrovské úsilí a podařilo se jí položit základy velkému humanitárnímu dílu.

Na sklonku života absolvovala řadu cest po světě a využívala své popularity a možností setkávat se s významnými osobnostmi k podpoře sociálních aktivit a šíření křesťanských myšlenek.

Matka Tereza navštívila ve světě mnoho míst lidského utrpení. V obleženém Bejrútu vyhledávala děti ohrožené válkou.

V březnu tohoto roku  Matka Tereza, těžce nemocná a unavená stářím, předala vedení řádu své zástupkyni. Po dvouměsíční poradě nakonec sestry generální kapituly řádu zvolily za novou představenou řádu třiapadesátiletou sestru Nirmalu.

Křištálová kouleVěštecká koule

V roce 2003 bude Matka Tereza papežem Janem Pavlem II. prohlášena posmrtně za blahoslavenou.

Zdroj: Wikipedia.org

Témata: církev, úmrtí

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Pondělí 17. 6. 2019, včera měl(a) svátek Zbyněk

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt