Židé budou vyhnáni z Anglie, král vydal Edikt o vyhoštění

Židé budou vyhnáni z Anglie, král vydal Edikt o vyhoštění zdroj: Wikipedia.org

18. 7. 2012, 23:03 | Tadeáš Sedláček

stalo se 18. července 1290 starší

Londýn – Anglický král Eduard Plantagenet dnes vydal Edikt o vyhoštění, který se týká židovské populace na Britských ostrovech.

Tento dokument umožní anglické šlechtě vyhnat všechny Židy z ostrovů zpět na pevninu. Jedná se tak o vyvrcholení sporů trvajících desítky let.

Židé přišli do Anglie spolu s Vilémem Dobyvatelem v roce 1066. Společně s dalšími obchodníky měli zvláštní statut v rámci feudálního systému, a tak byli podřízeni přímo králi. Ten těžil z jejich hanebného činu lichvy, neboť se na ní vztahovaly zvláštní daně.

Současný král Eduard však hned tři roky po své korunovaci (tedy v roce 1275) vydal zvláštní Židovský zákoník, který lichvu zakazoval a mimo jiné přikazoval Židům nosit žlutou hvězdu. Rozhodl se tak učinit po nátlaku ze strany církve i vlastní šlechty.

Židé se však dopouštěli častého porušování tohoto zákazu. Zároveň se král topil v dluzích, domáhal se na šlechtě zvýšení daní. Ta jej však podmínila vykázáním Židů ze země. Protižidovská atmosféra rychle rostla, král se tak nezdráhal šlechtě vyhovět a dnes skutečně vydal Edikt o vyhoštění. Celá dvoutisícová populace anglických Židů tak bude muset hledat svůj domov jinde.

Křištálová kouleVěštecká koule

Odchod Židů z Anglie proběhne v poklidných podmínkách. Židé najdou svůj nový domov ve východní Evropě, zejména v Polsku, kde budou chráněni Kališskými statuty. Do Anglie se budou moci vrátit až v 17. století, kdy je Oliver Cromwell povolá z důvodu zoufalé ekonomické situace Anglie po občanské válce.

Zdroj: en.wikipedia.org

Témata: Anglie, Plantageneti, Židé

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Úterý 20. 4. 2021, včera měl(a) svátek Rostislav

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt