Zplozenci ďáblovi se už houpou na šibenici.

Zplozenci ďáblovi se už houpou na šibenici. zdroj: Law2.umkc.edu

19. 8. 2012, 13:14 | Martina Sotáková

stalo se 19. srpna 1692 starší

Salem – Pět vězňů, obviněných ze spolčení s čarodějnicemi, vyjelo dnes na káře na kopec Gallows Hill východně od vsi, kde na ně čekala oprátka. Je to již pár měsíců, co započal hon na to ďábelské plémě.

George Burroughs, bývalý pastor, byl jedním z nich. Neustále opakoval, že je nevinný, i přes blízkost smrti byl klidný a modlil se Otče náš. Ani modlitba, ani pláč okolostojících mu však nepomohly. Nebudeme zde již nadále snášet ďábla v andělském hávu. Na šibenici se houpe i Martha Carrier, John Willard, George Jacobs, Sr. a John Proctor.

Máme za sebou již třetí úspěšný proces. Byl ustanoven zvláštní tribunál, jež vede rozhodčí soudce Cotton Mather a jeho přítel, horlivý zastánce vymýcení čarodějnictví, William Stoughton, který byl jmenován předsedou.

Jedním z klíčových svědků v posledním procesu byla Anna Putnamová, dcera našeho významného občana Thomase Putnama. Ta vypověděla, že ji pastor Burroughs natahoval na skřipec a mučil. Nejen to, vyslovila i dalších 21 obvinění.

První popravenou byla Bridget Bishopová 10. června tohoto roku. Snad si ve svých 60 letech nemyslela, že její ďábelské doupě neodhalíme. Další čarodějnice se objevila v rodině Parrisových. To jejich služebná, ta Indiánka, co si říká Titubu, naučila jejich dceru Betty čarodějné hry a jakousi magii, a ta ji pak praktikovala s dalšími děvčaty.

Při jednom z  rituálů vyvolaly samotného ďábla, vykřikovaly nemravnosti a podivně se kroutily. Lékař William Griggs jasně vyjádřil podezření na zásah čarodějnice. Od této chvíle stejnými záchvaty trpěla spousta dalších dívek a žen, které při výsleších potvrdily, že byly očarovány.

Procesy byly ale velmi náročné. Ta děvčata křičela a svíjela se v křečích. Stále opakovala, že jsou píchána, škrábána a kousána. Některá z nich dočasně oslepla nebo oněměla. Křičela, že vidí kotouč ohně, že létají vzduchem a dokonce ven z těla. Některá byla prý roztrhána na kusy a kosti jim byly vyjmuty z kloubů. Při každém setkání s obžalovanými se chovali naprosto nepříčetně.

Tolik obvinění v našem městě nepamatujeme. V květnu musel sir William Phips, guvernér kolonie Massachusetts, zřídit zvláštní Soud slyšení a rozhodování, pouze pro tyto případy.

Doufejme, že tímto ďábla nadobro vyženeme ze Salemu.

Křištálová kouleVěštecká koule

V Salemu bude po procesech oběšeno celkem 19 lidí ve dnech 10. června, 19. července, 19. srpna a 22. září 1692. Několik dalších zemře ve vězení.

V roce 1697 se všichni porotci doznají k omylu, pod vlivem protestů místních obyvatel a budou se vymlouvat na působení ďábla na jejich osoby. Stejně tak jako Anna Putnamová o 9 let později, která při procesu vypovídala proti pastorovi.

Tato událost bude nejednou zkoumána s rozdílnými výsledky. Mezi důvody davového šílenství bude označována otrava námelem v obilí, výskyt vysoce nakažlivé spavé nemoci nebo všeobecná hysterie vyvolaná hrozícími útoky nepřátel, ať už Indiány, Francouzi nebo piráty, možnou epidemií černých neštovic, krutou zimou nebo spory o hranice a pozemky ve městě.

Dalším důvodem budou shledány spory mezi puritánskou, nepříliš vzkvétající západní částí Salemu a reformní východní, kde se rozvíjel obchod i různá řemesla. Nejen hospodářské, ale i náboženské neshody se nakonec projeví v tom, že téměř všechna obvinění budou vznesena obyvateli ze západu proti lidem z východu.

Salemské procesy budou dokonaly zaznamenány, včetně výpovědí.

V roce 1752 bude Salem přejmenován na Danvers a Massachusetts se roku 1957 za tyto zločiny omluví .

Zdroj: law2.umkc.edu, www.rozhlas.cz, www.gamepark.cz, www.biotox.cz

Témata: čarodějnictví, oběšení, pastor, proces, Salem, soud

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

  • Co ta hrubka v

    Petr, 22. 8. 2012 13:33

    Reagovat

    Co ta hrubka v nadpisu? Zplozenci jsou TI, takže správně má být “Zplozenci ďáblovi..”. Just sayin’, protože ty chyby mě na vašem webu dost mrzí.

Pondělí 25. 5. 2020, včera měl(a) svátek Jana

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt